Estradowiec.pl - Nagłośnienie i Estrada - Wortal sprzętu Pro Audio Strona Główna

Ogłoszenie 
Eventroom.pl

Poprzedni temat «» Następny temat
Autor Wiadomość
Zaiks - podstawowe pytania - ile i komu zapłacić
pibi 
Noszę już kejsy

Wysłany: 2015-01-08, 14:23   Zaiks - podstawowe pytania - ile i komu zapłacić

Witam, prowadzę zespół muzyczny i w umowie zaznaczone mam że ZAIKS opłaca organizator czyli para młoda. Młoda zapytała mi pytanie jak go opłacic i ile. Nie byłem w stanie jej odpowiedziec i powiedziałem że się zorientuje i wyśle jej maila.

Z tego co widzę stawkę za wesele można wyliczyć bez problemu za pomocą tego dokumentu tak?:

http://www.zaiks.org.pl/p...26.03.08_K1.pdf

Tylko komu przelać tą kwotę i jakie są formalności (czy jakaś umowa licencyjna czy co?)

Pisałem do zaiksu i nie otrzymałem odpowiedzi. Nie chce do nich dzwonić bo sam nie organizuje tego wesela, nie chce też zdradzać szczegółów czyli dokładne miejsce i data imprezy bo jeszcze wpadną i zrobią kontrolę.

Ogólnie Wy jak robicie jako zespół weselny - sami opłacacie zaiks czy wszystko idzie na organizatora?

musicserwis 
Monitorowiec

Nagłośnienie: głośne
Oświetlenie: ładne
Wysłany: 2015-01-08, 14:31   

niestety musisz podać miejsce, termin, ilośc gości, wypełnic "kwitek" w ZAiKSie

ja impreza opłacona to i kontroli nie będzie :mrgreen:

a "knajpa" gdzie gracie nie ma umowy z ZAiKSem ? tak to pokrótce wyglada :mrgreen:

pibi 
Noszę już kejsy

Wysłany: 2015-01-08, 15:31   

Tak tylko że ja nie będę wypełniał kwitku tylko Organizator. Nie wiem czy czy sala opłaca zaiks, ale jeśli nie to chcę tylko pomóc parze młodej w całej procedurze a w internecie wiadomości są tak zagmatwane ze z niektórych zapisków wynika że zaiks najchętniej by wziął od każdego haracz.

jeszcze niedawno była zasada ze 10% od wynagrodzenia zespołu, teraz widze że zgodnie z tabelą:

http://www.zaiks.org.pl/p...26.03.08_K1.pdf

A taki "kwitek" Zaiks gdzie mozna pobrac i gdzie należy wysłać i przelać pieniądze. Chyba nie trzeba jechać 100 km osobiście do siedziby zaiksu...

Pytam właśnie zespoły wesele które są zorientowane, bo pewnie większość par młodych o to pyta. W przypadku DJ są troche inne zasady.
Ostatnio zmieniony przez pibi 2015-01-08, 15:31, w całości zmieniany 1 raz  

Fronciak 

Wysłany: 2015-02-18, 13:46   

A jak to jest w momencie kiedy słucha się radia internetowego w laptopie w pracy? Należy opłacać zaiks? Skoro osoby przychodzące do biura też słyszą muzykę

paker_bor 
Noszę już kejsy

Nagłośnienie: 2,4 kW POL AUDIO
Oświetlenie: PAR 64 LED ( 36x1W) Zig Zag
Wysłany: 2015-02-18, 19:57   

Zacznijmy od tego że masz nieaktualny załącznik http://www.zaiks.org.pl/pliki/256/W_ZA.pdf

W większości cywilizowanych lokali zaiks masz z głowy bo właściciel lokalu ma umowę. Ale jeśli knajpa o kant d....lub remiza to płacą młodzi bo chyba każdy z nas ma w umowie że opłaty związane z tantiemami ponosi organizator :D

Dalej jest 10 % od wynagrodzenia minus 23%(przy weselach i studniówkach) lecz nie mniej niż w tabeli. Jeśli wychodzi po odjęciu 23% mniej niż w tabeli przyjmuje się kwotę wyższa. Podstawą do wyliczenia jest kwota netto.

DjDamiano 
ESTRADOWIEC

Zaproszone osoby: 1
Nagłośnienie: skuteczne
Oświetlenie: Różne ledy i inne
Wysłany: 2015-02-18, 23:26   

Wszyscy macie nieaktualne dane :P

Od tego roku wesela wszystkie są zwolnione z opłaty ZAiKS. Wcześniej było do 50 os jako uroczystość prywatna/rodzinna, teraz wszystkie.
Opłaty wnosi się od imprez komercyjnych, zarobkowych: bankiety, bale, przedstawienia, koncerty, występy artystyczne biletowane itd.

DCG 
Zasłużony dla estradowiec.pl

Nagłośnienie: jest
Oświetlenie: jest
Wysłany: 2015-02-19, 08:57   

O, to cenna informacja.
THX.

paker_bor 
Noszę już kejsy

Nagłośnienie: 2,4 kW POL AUDIO
Oświetlenie: PAR 64 LED ( 36x1W) Zig Zag
Wysłany: 2015-02-19, 13:27   

DjDamiano napisał/a:
szyscy macie nieaktualne dane

Od tego roku wesela wszystkie są zwolnione z opłaty ZAiKS. Wcześniej było do 50 os jako uroczystość prywatna/rodzinna, teraz wszystkie.
Opłaty wnosi się od imprez komercyjnych, zarobkowych: bankiety, bale, przedstawienia, koncerty, występy artystyczne biletowane itd.

to nie wiedziałem :D a masz może jakaś podstawę prawną czy coś z czego to wynika ?

DjDamiano 
ESTRADOWIEC

Wysłany: 2015-02-19, 14:28   

Wykładnia szefowej oddziału Kielce. Dzwonić i pytać w swoich oddziałach.

Pogodny 
Niczego nie dotykam

Wysłany: 2015-02-20, 09:47   

DjDamiano napisał/a:
Wszyscy macie nieaktualne dane :P

Możesz powiedzieć coś więcej na ten temat? Bo w necie nic takiego nie pisze, tym bardziej na stronie ZAiKSu.

DjDamiano 
ESTRADOWIEC

Wysłany: 2015-02-20, 11:09   

Nastąpiło małe przekłamanie w informacji. Przepraszam za zamieszanie.

Wytyczna dl dj, zespołów itd. W przypadku wesel gdzie zachodzi sytuacja zarobkowego wykorzystania utworów czy materiału podlegającego prawom autorskim, powstaje obowiązek opłaty licencji, za wykorzystanie powyższych. Zwolnione są imprezy rodzinne nie ważne na jaką ilość osób, pod warunkiem że nikt (DJ zespół, właściciel lokalu) nie zarabia na organizacji takiego przyjęcia.

DCG 
Zasłużony dla estradowiec.pl

Nagłośnienie: jest
Oświetlenie: jest
Wysłany: 2015-02-20, 13:10   

A jednak.

Pogodny 
Niczego nie dotykam

Wysłany: 2015-02-20, 18:43   

To było by zbyt piękne aby było prawdziwe :)

musicserwis 
Monitorowiec

Nagłośnienie: głośne
Oświetlenie: ładne
Wysłany: 2015-02-20, 18:50   

A już węszyłem rewolucję :mrgreen: a tu klops :oops:

Pogodny 
Niczego nie dotykam

Wysłany: 2015-02-21, 13:27   

Szkoda, że nikt w Zaiksie nie pomyśli o utworach których nie da się w żaden sposób legalnie nabyć czy to singiel na CD, czy mp3 w necie, a takich utworów które się odtwarza na weselach itp jest masa :) Fajna była by taka licencja uprawniająca do odtwarzania utworów "ściągniętych" z neta.

siedmil 
Aspirant d/s smyczy

Wysłany: 2015-03-16, 13:21   

Zaiks to beton, który jeszcze nie wie, że umiera... :) Niedługo takie wytwórnie nie będą potrzebne... Chyba, że będą wypuszczać tylko limitowane edycje płyt dla kolekcjonerów.

Pogodny 
Niczego nie dotykam

Wysłany: 2015-03-17, 08:17   

Za granicą też są organizacje typu zaiks dbające o prawa autorskie artystów, tylko z tą różnicą, że Dj'e traktowani są jako osoby wspomagające wchodzenie utworów na rynek itp itd. U nas niestety kroja wszystko ze wszystkiego :D

Odpowiedz do tematu