Estradowiec.pl - Nagłośnienie i Estrada - Wortal sprzętu Pro Audio Strona Główna

Ogłoszenie 
Eventroom.pl

Poprzedni temat «» Następny temat
Autor Wiadomość
Oświadczenie - Zaiks
mattitkd 
Aspirant d/s smyczy

Wysłany: 2016-03-10, 20:04   Oświadczenie - Zaiks

Witam, jestem Dj'em w klubach i chciałbym zrobić oświadczenie, które podpiszą właściciele w sprawie opłacenia tantiemów do ZAIKS. Czy wiecie co takie oświadczenie powinno zawierać aby było prawomocne? Oto mój przykład:

Oświadcza się, iż właściciel klubu X zobowiązany jest do podpisania stosownych umów z Organizacjami Zbiorowego Zarządzania i opłacenia tantiem z tytułu publicznego odtwarzania utworów muzycznych wykorzystywanych przez Dj.

Jak myślicie czy taki zapis wystarczy czy jeszcze coś do niego dodać. Pozdrawiam.

bassior 
Otwieram już kejsy

Wysłany: 2016-03-11, 15:23   

Obowiązek opłaty tantiemów ustawowo spoczywa na organizatorze imprezy, w tym przypadku właściciel klubu. Do niego przyjdzie inspektor po zapłatę lub wlepić karę.
Aby było inaczej czyli opłata po Twojej stronie, musi to być określone w umowie (chyba że Ty jesteś organizatorem).

mattitkd 
Aspirant d/s smyczy

Wysłany: 2016-03-11, 19:09   

ale jeśli klub nie opłaca Zaiks to przychodzi kontrola, dlatego dla własnego bezpieczeństwa myślę że warto mieć takie oświadczenie.

bassior 
Otwieram już kejsy

Wysłany: 2016-03-11, 21:15   

Masz rację, jeśli klub nie płaci to prędzej czy później przyjdzie kontrola. Ty masz mieć oryginalne nośniki (płyty) lub pliki zakupione legalnie. Obowiązek opłaty tantiem nadal spoczywa na organizatorze (właściciel klubu).

Obowiązek opłacania praw autorskich przez organizatora imprezy wynika z ustawy i takie oświadczenie raczej nie jest Ci potrzebne.
Sytuacja byłaby inna gdybyś Ty był właścicielem lokalu, a ktoś inny organizowałby w Twoim lokalu imprezę. Wtedy należy zawrzeć z takim organizatorem umowę w której m.in. byłby zawarty paragraf że po jego stronie leży opłacenie ZAiKS'u.
Ostatnio zmieniony przez bassior 2016-03-11, 21:21, w całości zmieniany 1 raz  

musicserwis 
Monitorowiec

Nagłośnienie: głośne
Oświetlenie: ładne
Wysłany: 2016-03-11, 22:15   

a może by tak zadzwonić do ZAiKS-u i spytać u źródła czy jest sens pisania takiej umowy z właścicielem ?? Jest szansa , że znajdzie się tam kompetentna osoba...
Ostatnio zmieniony przez musicserwis 2016-03-11, 22:15, w całości zmieniany 1 raz  

sway 
Aspirant d/s smyczy

Wysłany: 2016-03-12, 15:23   

równie dobrze w razie kontroli właściciel może powiedzieć że Ty jestem organizatorem
Ostatnio zmieniony przez sway 2016-03-12, 15:23, w całości zmieniany 1 raz  

mattitkd 
Aspirant d/s smyczy

Wysłany: 2016-03-12, 15:26   

a czy istnieje jakaś możliwość sprawdzenia czy klub opłaca zaiks nie dzowniąc do samego zaiksu?

mitch 
Niczego nie dotykam

Nagłośnienie: 2000
Wysłany: 2016-03-12, 20:56   

mattitkd napisał/a:
a czy istnieje jakaś możliwość sprawdzenia czy klub opłaca zaiks nie dzowniąc do samego zaiksu?

z tego co wiem to nie ma takiej możliwości

Odpowiedz do tematu