Estradowiec.pl - Nagłośnienie i Estrada - Wortal sprzętu Pro Audio Strona Główna

Ogłoszenie 
Eventroom.pl

Poprzedni temat «» Następny temat
Autor Wiadomość
Dr!Aus HF19W
dr_aus 
Realizator FOH

Ostrzeżeń:
 2/10/11
Wysłany: 2013-03-19, 02:20   Dr!Aus HF19W

Wiele osób czeka na tą premierę, więc zrobimy po swojsku i nie będzie na starcie modnego lansu z od razu gotowymi, z błyszczącą w promieniach słońca strukturą warnexu, paczek. Nie będzie też nic nie znaczących dla dzwięku pięknych rysunków 3D, chociaż naprawdę zrobiłem ich niezliczoną ilość. Dzis będzie od kuchni.
Dobre paczki powstają w bólach prototypowania, przy sporym poświęceniu a dopiero efekt końcowy jest piękny. Mam nadzieję, że znajdzie się odsetek ludzi, którzy docenią polską myśl techniczną oraz ten trud niezliczonej ilości przestawiania ścianek różnych wersji i robienia pomiarów w jedynym wiarygodnym dla basu miejscu czyli w plenerze , w nie zawsze sprzyjających warunkach. No cóż, czego się nie robi dla nauki...
(Niezorientowanym w fizyce dzwięku, a którym wydaje się, że komora umożliwia dobry efekt, pragnę tylko przypomnieć, że komora bezechowa nie działa poniżej jej najdłuższej przekątnej, a w zasadzie dla precyzji pomiaru, komora powinna mieć rozmiar przynajmniej kilku długości fal (powiedzmy chociaż 40m), stąd konieczność korzystania z przestrzeni bez ścian.)

Uparłem się, że zrobimy paczkę mniejszą od popularnych paczek na 18'' lub w podobnym rozmiarze.
HF19W przeznaczona jest dla tych wszystkich, którzy cenią sobie mobilność przy jednoczesnym zachowaniu mocnego uderzenia. Rozwiązanie jest, jak nie jedno naszej produkcji zupełnie nowatorskie, niespotykane na rynku (a przynajmniej ja do tej pory nie widziałem).
HF19W jest konstrukcją tubową, przystosowana do schowania w wylot tuby nadstawki STK612M.
To rozwiązanie umożliwia nie oszczędzanie na objętości nadstawki, nie wymusza stosowania droższych rozwiązań z kilkoma głośnikami, przy zachowaniu znanej koncepcji chowanej satelity.

Rozwiązanie dla mobilnych planowałem od dawna, w zeszłym roku sporo myslałem nad przystosowaniem SB18 poprzez klapke przykręcaną, ale zarówno jakość bas refleksu jak i trudność w utrzymaniu klapki przy sporych mocach spowodowały, że nie byłem zadowolony z efektu. W HF19 bardzo dużo czasu zajęło nam różnordne ustawianie ścianek, za każdym razem motywowało mnie to, że w symulatorze miało być lepiej, ale porównanie do HF30, które jest dla mnie wzorcem dobrego niskiego brzmienia pokazywało zbyt wiele słabości.
Chciałem, żeby jakość i skuteczność nie była znacznie gorsza od prawie 2x większej HF30 i w końcu, mogę powiedzieć, że się udało. Róznice są na tyle małe, że napewno nie jeden, kto nie podchodzi tak bezkompromisowo do dzwięku jak ja i nie ma miejsca w magazynie, czy w samochodzie, wybierze HF19W zamiast HF30 czy innego produktu.

Paczka jest lepsza od B-R, które są podobnych rozmiarów. Np znana tp118 jest o ok 25litrów większa. Z praktycznego punktu widzenia umieszczenie satelity w środku wiele zmienia. Satelity w transporcie, ze względu na nieregulatną obudowę są problematyczne. Pozostawienie ich luzem kończy się obiciami lakieru lub koniecznością stosowania dedykowanego pokrowca. Ponadto nie da się stawiac satelit na sobie, bo się zwyczajnie poprzewracają. Dzięki temu rozwizaniu zyskujemy więc sporo na mobilności. Ponadto z założenia, paczka ma być (awaryjnie) do uniesienia przez pojedyncza osobę, co mogę własnoręcznie potwierdzić. Jeśli pod koniec imprezy nie znajdzie się tak żywiołowa jak przed imprezą osoba do pomocy, to można zacisnąć zęby i samemu się zebrać ze sprzętem.

Kilka ciekawostek:
Waga paczki bez lakieru 36kg. Głośnik 18LW2400 (1200W RMS). Pasmo pojedynczej w bliskim polu 33Hz-150Hz @-10dB (dla porównania HF30 ma 28-120Hz). Tak z pamięci podam, że sprawnośc jest średnio w paśmie 40-90Hz ok 2dB niższa niż HF30 i ok 2dB wyższa od B-R o podobnie nieskim strojeniu.

Testowałem tez trochę jeszcze mniejszą wersję HF17 w oparciu o 15LW2400 oraz o 15TBW100. Ale na to trzeba troszke poczekać.
Planuje też do tej rodziny wprowadzenie basu na 12'' w którego będziemy chować już produkowaną mniejszą STK410M ( na głośniku 10'').
Ostatnio zmieniony przez dr_aus 2013-03-19, 02:46, w całości zmieniany 7 razy  

kardal 
Estradowiec - oaza spokoju

Zaproszone osoby: 1
Nagłośnienie: Nie lubię poniedziałku
Oświetlenie: Ciemność..widze ciemność
Wysłany: 2013-03-19, 07:28   

Czapka z głowy Jarku :!:

andrzej887 
Realizator FOH

Wysłany: 2013-03-19, 08:11   

Respect za pomysłowośc . Pozostaje życzyć trafienia w target ze 100 % skutecznością , no ale wiadomo jak jest . :wink:

papaj00 
Asystent FOH/MON

Nagłośnienie: 2xHF40 2xSTK612 dr_aus
Oświetlenie: HA 4000 H2400
Wysłany: 2013-03-19, 08:14   

dr_aus napisał/a:
Planuje też do tej rodziny wprowadzenie basu na 12'' w którego będziemy chować już produkowaną mniejszą STK410M ( na głośniku 10'').
?? STk410?

530369665 (PLAY)
Ostatnio zmieniony przez papaj00 2013-03-19, 08:15, w całości zmieniany 1 raz  

przemak 
Noszę już kejsy

Wysłany: 2013-03-19, 08:56   

Ja się na tym słabo znam i na szczęście nie muszę tego już targać ;) , ale to, co widzę, plus Twoja koncepcja końcówek pracujących w przeciwfazie BARDZO MI SIĘ PODOBA! Gratulacje za dobre i niecodzienne pomysły!
Ostatnio zmieniony przez przemak 2013-03-19, 08:56, w całości zmieniany 1 raz  

Grzesiek Lca 
Otwieram już kejsy

Nagłośnienie: STX POL-AUDIO DAP T.AMP
Oświetlenie: LASERWORLD/ADJ/EUROLITE/SKYWAY/X-BEAM/FLASH
Wysłany: 2013-03-19, 09:25   

A jednak powstało HF19;) Ciekawe jak jest z wyjęciem głośnika w razie uszkodzenia... Widzę,że logo inne niż w HF30 ;)

J. S. 
Stagehand - to brzmi dumnie

Wysłany: 2013-03-19, 10:13   

Miodzio (gniazdo, sposób upakowania nadstawki, ciekawy kształt)! :)

dj arq 
Stagehand - to brzmi dumnie

Nagłośnienie: 10000
Wysłany: 2013-03-19, 11:29   

Poczułem zapach drewna jak to zobaczyłem, podziwiam pracę i gratuluję skończonego projektu :)

kardal 
Estradowiec - oaza spokoju

Zaproszone osoby: 1
Nagłośnienie: Nie lubię poniedziałku
Oświetlenie: Ciemność..widze ciemność
Wysłany: 2013-03-19, 12:13   

Myślę że umiejscowienie gniazd w rączce jest trochę nie praktyczne aczkolwiek pomysłowe. O ile w HF-kach jest to do przyjęcia to w STK jest pewien problem. Jak stawiam paczki na statywach to potem jest problem z podłączeniem. Wiem wiem zaraz się podniosą głosy ze przecież można sobie wcześniej wpiąć kabelek i po sprawie. Ale ja czasem mam tak że sie nie da. Przyznam szczerze ze zdecydowanie lepiej było by według mojej oceny (i potrzeb) gdyby terminal był umieszczony centralnie z tyłu na równoległej do czołowej ściance. To taka moja sugestia do producenta. Poza tym jest zajefajnie
Ostatnio zmieniony przez kardal 2013-03-19, 12:14, w całości zmieniany 1 raz  

kozpaw 
Noszę już kejsy

Nagłośnienie: mla123, uBR15
Wysłany: 2013-03-19, 12:24   

kardal napisał/a:
Myślę że umiejscowienie gniazd w rączce jest trochę nie praktyczne aczkolwiek pomysłowe. O ile w HF-kach jest to do przyjęcia to w STK jest pewien problem. Jak stawiam paczki na statywach to potem jest problem z podłączeniem. Wiem wiem zaraz się podniosą głosy ze przecież można sobie wcześniej wpiąć kabelek i po sprawie. Ale ja czasem mam tak że sie nie da. Przyznam szczerze ze zdecydowanie lepiej było by według mojej oceny (i potrzeb) gdyby terminal był umieszczony centralnie z tyłu na równoległej do czołowej ściance. To taka moja sugestia do producenta. Poza tym jest zajefajnie

Oj tam oj tam ja poprosiłem Pana Jarka żeby mi zamontował w STK dodatkowe gniazdo i po problemie :mrgreen:

dr_aus 
Realizator FOH

Ostrzeżeń:
 2/10/11
Wysłany: 2013-03-19, 12:33   

nono, a ostatnio zrobiliśmy po jednym góra dół, ale jak byłem w dku gdzieś to był zonk, bo nie było statywów , żeby posłuchac to nie dało sie postawić na stole.
Zeby to załatwić w 100% to trzebaby zrobić 4ry gniazda. Od góry są bardziej uniwersalne, bo o ile paczka na statywie z kablem od góry wygląda w miare dobrze, o tyle wisząca satelita ze zwisającym od dołu kablem jest nie do przyjęcia. Dołozymy też trzy gwinty na zawiesia zdejmowane.

Jeśli chodzi o basy, to gniazda muszą być chowane, bo często przy przesuwaniu paczek np w klubie jest problem z dosnięciem do ściany.
Dzięki temu, że tam jest rączka, to jest ok, wkłada się dośc łatwo.
Ostatnio zmieniony przez dr_aus 2013-03-19, 12:37, w całości zmieniany 2 razy  

granat 
Realizator FOH

Ostrzeżeń:
 2/10/11
Wysłany: 2013-03-19, 15:13   

Czyli jeśli dobrze patrzę, jest to z jednej strony krótka tuba, a z drugiej BR, które łączą się we wspólny wylot na swoich końcach :)
Bardzo pomysłowe rozwiązanie muszę przyznać :)
Podoba mi się. Przydałby by się jakieś pomiary.

papaj00 
Asystent FOH/MON

Nagłośnienie: 2xHF40 2xSTK612 dr_aus
Oświetlenie: HA 4000 H2400
Wysłany: 2013-03-19, 15:31   

Ja bym prosił o nowy temat dla stk410 .
Co do i HF19W . Da radę jedna 19 centralni + 2xstk410? Mowa o mobilnych dj. lub mały skład weselny.

530369665 (PLAY)
Ostatnio zmieniony przez papaj00 2013-03-19, 15:33, w całości zmieniany 1 raz  

vszu 
Mistrz pionów

Wysłany: 2013-03-19, 22:52   

Kurcze, ja jakoś sceptycznie widzę temat kolumny schowanej w basie.
Jak rozwiązać temat nieocierania się o siebie lakieru, obić przy wkładaniu i wyjmowaniu?
Fabryczny pokrowiec odpowiedniej grubości?

Górka w pokrowiec i w bas? Bas w pokrowiec i do auta?
Innej opcji nie widzę.

Po drugie bas świetnie nadaje się do posadzenia na koła, bo fajny kształt do transportu. Sam mam tak zrobione rcf-y 705.
Tylko mobilność już się kończy bo chyba za cholerę takiego zestawu nie dygnę do vana. Szkoda kręgosłupa.
Panie Jarku od razu proponuję rączki w pozycji "do kół"

Gabarytowo zgadzam się, że bomba. Mobilne świetne, ale samemu ciągać już nie...

Chyba jednak wolałbym to osobno wozić.

Mobilność szeroko pojęta dla mnie to oddzielnie lekki bas 15" na kołach + stk.

Tak samo jak śmieszy mnie mobilność DJ2000, ponad 70 kg paranoja jakaś...

Ja wiem, że jak chłop silny to da radę, tyle, że ten chłop na starość wnuczka już na barana nie weźmie...

Wybaczcie, tak mi naszło z wieczora.
Mam 31 lat, od 15 lat ciągam paczki po chałturach. Plecy już bolą...
Pozdrawiam :)

Tomato 
Zapnę wtyczki

Nagłośnienie: takie że włosy stają dęba
Oświetlenie: Spalone.
Ostrzeżeń:
 1/10/11
Wysłany: 2013-03-20, 06:51   

vszu napisał/a:
Kurcze, ja jakoś sceptycznie widzę temat kolumny schowanej w basie.

Jak rozwiązać temat nieocierania się o siebie lakieru, obić przy wkładaniu i wyjmowaniu?
Fabryczny pokrowiec odpowiedniej grubości?

Górka w pokrowiec i w bas? Bas w pokrowiec i do auta?
Innej opcji nie widzę.

Rozwiązanie jest dobre ale.... przeważnie widuje się takie rozwiązania w kolumnach wykończonych "wykładziną".
W tedy ma to sens,a tu faktycznie mogą się obijać.

vszu napisał/a:
Gabarytowo zgadzam się, że bomba. Mobilne świetne, ale samemu ciągać już nie...

To zależy jak do tego podejdziemy.Podejrzewam że dr_aus chciał zminimalizować przestrzeń załadunkową w naszych transportowcach niż
zmuszać kogoś do samodzielnego taszczenia tego zestawu.
Mówiąc prościej zawsze można przenieść osobno a włożyć dopiero w samochodzie co zaoszczędzi nam sporo miejsca.
Jak dla mnie to wielki plus.

vszu 
Mistrz pionów

Wysłany: 2013-03-20, 09:58   

Tomato napisał/a:

Mówiąc prościej zawsze można przenieść osobno a włożyć dopiero w samochodzie co zaoszczędzi nam sporo miejsca.
Jak dla mnie to wielki plus.

Wyobraź sobie, że pada deszcz, a więc robisz tak:

Zakładasz pokrowce na bas i górkę, bo Ci zmokną.
Jedziesz z tym do auta i co teraz? W aucie zdejmujesz pokrowiec z basa, wkładasz górkę w bas i znowu pokrowiec?
Całkiem możliwe, że mała wysokość auta np. vana nie pozwoli Ci na tą operację, a po drugie to ja pitolę taką mobilność, jak tu tyle z tym roboty.

Mając większe auto tupu bus nadal jednak wolałbym mieć to oddzielnie. Nawet do noszenia we dwóch.

Takie jest moje zdanie, nikt nie musi go podzielać.

Mobilność dla mnie to lepiej mieć więcej lżejszych gratów niż mniej cięższych.
Podstawa to koła kauczukowe, wyciągam bas, na bas kładę górkę i jadę na salę, to samo z cases.

m4rt1n3k 
A do czego to pokrętło???

Nagłośnienie: T3100
Oświetlenie: LED
Wysłany: 2013-03-20, 10:03   

vszu napisał/a:

Podstawa to koła kauczukowe, wyciągam bas, na bas kładę górkę i jadę na salę, to samo z cases.

gorzej jak sala jest na 1wszym piętrze albo drugim i nie ma windy ;) :mrgreen:

SPRZEDAM: KLIK!

vszu 
Mistrz pionów

Wysłany: 2013-03-20, 10:19   

To już niestety jest bolączka nawet i najbardziej mobilnych zestawów :(
Tym bardziej mobilnego zestawu: górka w basie.

Na schody nie ma zmiłuj :(

Od jakiegoś czasu obserwuję polskich producentów, bo myślę o mocniejszym systemie niż ten co mam.
Myślę o systemie, który można rozbudowywać.

W Pol Audio podoba mi się PA 212-600, ale z kolei nie ma tam żadnego interesującego basu.
Bas 15" fajny jest w NAW, modułowa seria, fajny kształt do kół. Żeby pol-audio miało taką modułową serię to zestawik już bym miał :)

Dwa takie basy i jedna góra na stronę. Już byłoby miło :)

Panie Jarku jakie parametry ma STK?
Jakoś nigdzie nie wpadły mi w oko. No i waga :)

Tomato 
Zapnę wtyczki

Nagłośnienie: takie że włosy stają dęba
Oświetlenie: Spalone.
Ostrzeżeń:
 1/10/11
Wysłany: 2013-03-20, 10:22   

vszu, Trochę nie zakumkałeś bazy a na temat wody opadowej nie zamierzam polemizować.
Co do mobilności to mnie raczej nie pobijesz,więc mnie nie na ten temat nie pouczaj :razz:

andrzej887 
Realizator FOH

Wysłany: 2013-03-20, 10:26   

Vszu wszystko jest tylko trzeba samemu dobrać , badż dopytać producenta .

To tak jak z moim Tigerem , niby jest a na stronie Naw-u istnieje tylko w częściach . :wink:

Odpowiedz do tematu