Estradowiec.pl - Nagłośnienie i Estrada - Wortal sprzętu Pro Audio Strona Główna

Ogłoszenie 
Eventroom.pl

Poprzedni temat «» Następny temat
Autor Wiadomość
Turniej sportowy
kiss125 
Patrz i się ucz

Wysłany: 2013-03-25, 19:51   Turniej sportowy

Witam,

Sprawa wygląda następująco:

Jestem jednocześnie Dj'em i jednym z organizatorów pewnego cyklu turniejów sportowych. Muzyka nie odgrywa tam głównej roli, lecz tworzy pewien klimat. Miejsca są różne: stadiony, rynki, place itp. Wstęp jest bezpłatny. Trybuny są zazwyczaj na około 400 osób, lecz przewija się około kilku tysięcy ludzi dziennie. (wszystko jeszcze w planach)

I tutaj rodzą się moje pytania:

To, że muszę posiadać oryginalne płyty to oczywiste. Ale dokładnie nie wiem jak wygląda sprawa z licencjami. Jeżeli kupię utwory/płyty z możliwością publicznego odtwarzania to muszę jako organizator wykupywać dodatkowo jakieś licencje? Albo, jeżeli wykupię licencje jako organizator, to jako DJ muszę posiadać jedynie oryginalne płyty (bez licencji na publiczne odtwarzanie)?

Również chciałbym się Was poradzić, gdzie najlepiej się zaopatrzyć w utwory/płyty. Zależy mi na wakacyjnych, plażowych hitach, coś z polskiej muzyki, oraz parę najnowszych popowych nagrań. Najlepiej by było, jakby dało się utworzyć własne składanki, ponieważ nie uśmiecha mi się kupować dziesiątek płyt, żeby korzystać z jednego-dwóch utworów na płycie. Mogą być również utwory zakupione na różnych portalach internetowych, jednak nie wiem jak to się ma do publicznego odtwarzania.

Pozdrawiam, Filip

Luke15 
Monitorowiec

Nagłośnienie: Dr_Aus
Oświetlenie: 4,5kW
Ostrzeżeń:
 2/10/11
Wysłany: 2013-03-25, 20:29   

1. No więc, jest to impreza masowa dlatego to do organizatora należy wykupienie jednorazowej licencji na odtwarzanie muzyki w tym przypadku.

2. Ty jako Dj podpisujesz umowę z zaznaczeniem iż to organizator jest odpowiedzialny z uiszczenie wszystkich opłat związanych z legalnym odtwarzaniem muzyki.

3. Ty, jako Dj odtwarzający muzykę, bez licencji Dj'skiej możesz odtwarzać utwory tylko i wyłącznie z oryginalnych nośników. Po wykupieniu licencji, będziesz mógł korzystać z kopii oryginalnych nagrań - czyli przegrywanych płyt, kopii na nośnikach pamięci itp.

4. Takie hity możesz kupić w empiku - składanki.

kiss125 
Patrz i się ucz

Wysłany: 2013-03-25, 20:55   

Wiem, że licencja na to żeby korzystać z kopii nagrań na nośnikach pamięci kosztuje 2000 zł rocznie. Ale, jeżeli kupiłbym utwory przez internet, to jeżeli trzymałbym je na dysku twardym, to chyba bym nie musiał wykupywać dodatkowej licencji? Nie wiem jak to się ma do nagrywania ich na CD.

A co do licencji:

Mam rozumieć, że jeżeli organizator opłaci licencję to wystarczy, że DJ może posiadać jedynie oryginalne płyty/utwory (bez konieczności posiadania przez płytę licencji na publiczne odtwarzanie)?

Są w sprzedaży również utwory/płyty posiadające ową licencję, czy w takim przypadku organizator mimo to, musi opłacać dodatkowe licencje?

Oraz pytanie dotyczące organizacji. Jakie organizator musi opłacić instytucje? Wystarczy sam ZAikS, czy dodatkowo trzeba STOART, ZPAV itp.

Przepraszam za tyle pytań, ale niestety nigdy nie miałem do czynienia z takimi rzeczami i trzeba mi to tłumaczyć "jak głupiemu" :)

Pozdrawiam

Luke15 
Monitorowiec

Ostrzeżeń:
 2/10/11
Wysłany: 2013-03-25, 21:05   

1. Tak, licencja na korzystanie z kopii ORYGINALNYCH nagrań kosztuje 2000zł PLN rocznie. Jeżeli kupisz utwory przez neta czyli np. mp3 - musisz mieć przy sobie dowód zakupu - wtedy nie potrzebujesz licencji na kopie bo są to oryginalne nagrania.

2. Każda oryginalna płyta, zakupiona w sklepie oraz posiadająca hologram jest dopuszczona do publicznego odtwarzania tylko i wyłącznie pod warunkiem, że zostaną uiszczone opłaty do jej odtwarzania. Płyta dołączona do gazet, która jest tylko płytą promocyjną nie ma możliwości odtwarzania publicznego nawet po opłaceniu opłat.

3. Jest chyba jakaś jedna umowa, którą płacisz raz a oni już sobie sami kasę dzielą. Dokładnie jaka to nie wiem, bo nigdy organizatorem nie byłem.

Spoko, kto pyta ten nie błądzi - też dużo wypytuję na forum :wink:

VJM 
To ja skoczę po piwo

Nagłośnienie: zawsze za słabe
Oświetlenie: przydałoby się więcej
Wysłany: 2013-03-25, 21:07   

I jeszcze jedno: ZAIKS może poprosić o listę 50 utworów (tytuł, kompozytor, autor tekstu) jakie były prezentowane na imprezie. I to Ty jako DJ ją robisz.
Ostatnio zmieniony przez VJM 2013-03-25, 21:12, w całości zmieniany 1 raz  

kiss125 
Patrz i się ucz

Wysłany: 2013-03-25, 21:19   

Dziękuję za odpowiedzi, mniej więcej wiem jak wygląda sytuacja.

A polecicie jakieś strony, gdzie tanio zaopatrzę się w legalną muzykę (mp3)? Czy raczej polecacie CD?

Luke15 
Monitorowiec

Ostrzeżeń:
 2/10/11
Wysłany: 2013-03-26, 17:05   

mp3 to ok. 2-3zł/utwór, natomiast płyty różnie ale też mniej więcej w przeliczeniu wychodzi taka stawka.

Składanki np. ESKA, RMF wychodzą nieco taniej, bo za ok. 50zł masz 2CD x 20 kawałków.

Twój wybór czy mp3 czy CD.

jegomosc 
To ja skoczę po piwo i kebab

Nagłośnienie: Proel Flash PRO
Ostrzeżeń:
 1/10/11
Wysłany: 2013-03-26, 18:49   

Od kiedy mp3 kupiona w internecie jest w oczach ZAiKS legalna? Z tego co wiem ZAiKS żyje wciąż w XX wieku...

www.djdowynajecia.pl

Odpowiedz do tematu