Estradowiec.pl - Nagłośnienie i Estrada - Wortal sprzętu Pro Audio Strona Główna

Ogłoszenie 
Eventroom.pl

Poprzedni temat «» Następny temat
Autor Wiadomość
HF32 czyli jeszcze więcej wiatru
dr_aus 
Realizator FOH

Ostrzeżeń:
 2/10/11
Wysłany: 2013-05-09, 17:36   

caiastku, a czemu nie?

wolek14 
A do czego to pokrętło???

Ostrzeżeń:
 1/10/11
Wysłany: 2013-05-09, 17:46   

dr_aus, problem w tym, że ja własnie nie oglądam wykresów. Może inaczej - zwracam na nie uwagę, ale nie są dla mnie żadną wyrocznią. Zarówno Twoje, jak i symulacje w EASE dowolnej innej firmy. Ja nie jestem marzycielem, tylko przekładam to co widzę na forum, na życie realne, bo przecież tam hałasujemy, a nie tu. Nie oceniam profesjonalności firmy po kolorze wykresów (w ogóle to hasło podrzucili Twoi wierni adoratorzy, ja sie tego nigdy nie czepiałem). Na czarno białych symulacjach tez osiągniesz zamierzony efekt. Odpal choć na chwile MAPP (jak coś służę pomocą), to zrozumiesz o co mi chodzi, jaka tam jest skala przedsięwzięcia. To własnie ilość wyników, oraz to w jakim stopniu potwierdzają się w praktyce, mówi mi o tym, w jakim stopniu profeski były zrobione pomiary. A pomiar char-ki częstotliwości, owszem, jest cenny, i zrobiony zgodnie ze sztuką, ale to za mało, żeby to nazywać profesjonalnymi pomiarami, bo w takim układzie każda firma produkująca sprzęt wykonuje profesjonalne pomiary.
Cytat:
Każdy ma prawo do swojego zdania, ale ja uważam, że w tej chwili potrafimy zmierzyć wszystko co jest potrzbne do rozwiązania problemu lub osiągnięcia celu

No a moim zdaniem nie. Nie wiem od czego to zależy, ale po prostu w niektórych paczkach basowych dźwięk jest po prostu przezajebisty, naturalny, itd, choć porównując wykresy wcale szału nie prezentuje. Nie pamiętam kto wtedy grał, ale słysząc koncert live na HP700 miałem "zniszczony system", i to nie pod względem natężenia, zejścia itp. Zamykałeś oczy, i stopa to była stopa, bas to był bas, ciężko to opisać, ale nigdy niczego takiego nie słyszałem. Jak to zmierzysz?

cqt, odpowiedź na pierwszy zarzut masz wyżej.
A o brzmieniu mówię ja, bo moim zdaniem to jest własnie to, co my chcemy porównać. No bo po co robić te char-ki? W efekcie końcowym powodem i tak jest jak najlepsze brzmienie paczki. Chyba, że to wojna na najlepszą char-kę, a nie na najlepsze brzmienie, to napiszcie od razu, i już Wam nie będę truł dupy...
Ostatnio zmieniony przez wolek14 2013-05-09, 17:47, w całości zmieniany 1 raz  

dr_aus 
Realizator FOH

Ostrzeżeń:
 2/10/11
Wysłany: 2013-05-09, 17:53   

wołek , ale charakterystyka (pełna) to brzmienie, skoro problem był to wynikał z czegoś innego. a) z mirofonów b) z błednie zrobionego pomiaru c) z dziesiątek innych rzeczy, włączając niesprawny sprzęt.
To sie naprawde da wyjaśnić.

ciasteczkowypotwor 
Krakers

Nagłośnienie: Nie gram głośno...
Wysłany: 2013-05-09, 17:56   

cqt, możliwe iż kupię.
dr_aus, Bo funkcja RTA nie bardzo nadaje się do zmierzenia charakterystyki paczki, nawet porównawczej.

Serwisówki: http://bee.mif.pg.gda.pl/ciasteczkowypotwor/
http://chomikuj.pl/ciasteczkowypotwornie

∞πωΦεΩβλ°±Δφ

cqt 
To ja skoczę po piwo

Ostrzeżeń:
 1/10/11
Wysłany: 2013-05-09, 18:00   

Cytat:
A o brzmieniu mówię ja, bo moim zdaniem to jest własnie to, co my chcemy porównać. No bo po co robić te char-ki? W efekcie końcowym powodem i tak jest jak najlepsze brzmienie paczki. Chyba, że to wojna na najlepszą char-kę, a nie na najlepsze brzmienie, to napiszcie od razu, i już Wam nie będę truł dupy...

wolek, bitwy to tu nie ma;) Ch-ki to nie jest brzmienie. Brzmienie to całe zjawisko dźwięku, a nie pomiar jego danej cechy. Moje osobiste zdanie jest takie, że krzywe pozwalają ocenić potencjał kolumny pod względem różnych brzmień. Dobra ch-ka (w moim mniemaniu) jest taka, która umożliwia osiągnięcie zadanych brzmień i pozwala na wykorzystanie ich jak najsprawniej z małymi zniekształceniami. Brzmienie to kwestia gustu a nie krzywej, realizatorzy, zespoły mają je różne. Dla każdego z nich nie będziesz robić inaczej kolumny, bo to się po prostu nikomu nie opłaca. Dzisiaj kiedy mamy do dyspozycji narzędzie kreujące brzmienie, chociażby korektory graficzne możemy dostosować to brzmienie do danej potrzeby. Do tego jeśli ch-ka jest wyżej, to pociąga za sobą inne inklinacje jak mniejsze koszta np. Jeśli ch-ka jest lepsza, to więcej i łatwiej możesz brzmień uzyskać a przy pewnych warunkach z mniejszymi zniekształceniami. Dla przykładu jeśli paczka nie gra 30hz to czegoś byś nie zrobił nie wyciągniesz jej na drumy i nie zagrasz takim poziomem jak od ciebie oczekują, ale jesli gra 30Hz to nie powinno to szkodzić tym, którzy nie chcą mieć 30Hz. Zawsze łatwiej odejmować... Dlatego słusznie ktoś zauważył, że HF32 wymaga cięcia koło 90Hz i to ja dyskwalifikuje do pewnych rozwiązań. Tak samo jest z tym SRXem dla dołu.

ciasteczkowy

no to pojedź do ausa, weź coś do testów, porównań i szalejcie. Te dyskusje na temat pojęć trudnych do określenia w tym nie pomogą.[/quote]
Ostatnio zmieniony przez cqt 2013-05-09, 18:01, w całości zmieniany 1 raz  

wolek14 

Ostrzeżeń:
 1/10/11
Wysłany: 2013-05-09, 18:03   

Cytat:
ale charakterystyka (pełna) to brzmienie

No i na tym zakończmy, masz swoje zdanie, ja mam swoje.

dr_aus 
Realizator FOH

Ostrzeżeń:
 2/10/11
Wysłany: 2013-05-09, 18:18   

wołek zauważ pewną sprzeczność w Twojej wypowiedzi, z jednej strony próbujesz użyć techniki (np symulacje) a z drugiej ją degradujesz... To w końcu jak to jest?
A nie pomyślałeś , że przyczyna jest, tylko nie zawsze łatwo ją wyjaśnić?

Ciastek, ale jakies konrety? Bo ciężko z Toba dyskutować bez nich...
Ostatnio zmieniony przez dr_aus 2013-05-09, 18:20, w całości zmieniany 1 raz  

wolek14 

Ostrzeżeń:
 1/10/11
Wysłany: 2013-05-09, 19:04   

Cytat:
próbujesz użyć techniki (np symulacje) a z drugiej ją degradujesz

Symulacja ma związek z pokryciem, a nie z brzmieniem. Ja nie degraduję techniki, tylko twierdzę, że brzmienie paczki nie jest w pełni odzwierciedlone na wykresie. Z resztą jak widać, nie tylko ja.
Przyczyna musi być, ale ja nie znam jednostki która to opisuje. Z resztą nie muszę jej znać, wolę po prostu słuchać...

jon-x 
ESTRADOWIEC

Nagłośnienie: hk linear5, smart
Ostrzeżeń:
 1/10/11
Wysłany: 2013-05-09, 19:16   

TP118 też niby da się oprocesorować, a muli niemiłosiernie, mimo, że krzywa po takim zabiegu wydaje się być ok. Tak jak wolek pisze, krzywe to nie wszystko. A skoro istnieje know-how służące do dopasowania brzmienia dołu - ja się tego uczę cały czas robiąc presety do góry, i są produkty których opanować się nie da np. ze względu na to że driver sypie piachem - to może warto byłoby dowiedzieć się, o co chodzi. W zakresie niskich częstotliwości używanie jakichkolwiek korekcji rozpieprza fazę, więc należałoby zapytać czy na przykład krzywa danej paczki, wizualnie odbiegająca od ideału, nie jest właśnie efektem długich eksperymentów odsłuchowych pozwalających otrzymać taki a nie inny charakter brzmieniowy?

Jako przykład jestem w stanie podać soundsystemy OHMa. Składałem takowy w jednym klubie w Katowicach, grałem dużo w klubach zrobionych na OHM, między innymi wzorcowo wręcz zrobionym Base w Krakowie. Zanim wejdziesz do klubu, słyszysz muzykę i już wiesz, że to OHM. Dobre, konkretne brzmienie. Ciekawe, jak tam wyglądają krzywe?

wolek14 

Ostrzeżeń:
 1/10/11
Wysłany: 2013-05-09, 19:22   

jon-x, w kwestii fanów OHM-a, to jest nas tu dwóch :)

cqt 
To ja skoczę po piwo

Ostrzeżeń:
 1/10/11
Wysłany: 2013-05-09, 20:33   

Panowie, ja zawsze twierdziłem, że sprzęt jest dla ludzi i... tylko dla ludzi. Ludzie mają różne gusta i różne narzędzia pomiarowe (uszy). Po to wykonuje się pomiary, aby znaleźć wspólny język. To, że kolumna muli też może się odzwierciedlać dla krzywej. Krzywa spl nie jest miernikiem jakości, ale jej częścią. Podczas odsłuchu zwykle działasz na innych poziomach niż przy pomiarze krzywej, może zniekształcenia albo ograniczenia głośnika wchodzą w grę. Trzeba pamiętać, że krzywe zdejmowane są przy innej mocy niż zwykle odsłuch. No i wiadomo, że są jeszcze inne aspekty, które wchodzą w grę, ale które też da się ocenić/zmierzyć tylko zwykle dużo trudniej. Nie możemy negować istoty pomiarów ch-ki spl, bo to jest nieocenione narzędzie na etapie konstrukcji, kontroli jakości. Moim zdaniem porównywanie brzmienia samej paczki estradowej (słuchowe) bez wiedzy co się da z niej wykręcić jest mało wartościowe. Wszystko jest dla ludzi i interpretacja ch-yk również. Nikt o sprawnym umyśle nie podejmie decyzji o tym czy coś kupić czy nie na podstawie samej krzywej bez testów, a oprócz tego dochodzi jeszcze masa innych marketingowych spraw.

dr_aus

Moim zdaniem brzmienie da się opisać zestawem ch-yk, ale wtedy pojawia się problem z ich interpretacją. Maksymalną wersją dźwieku jest chyba amplituda w czasie. Nikt raczej nie potrafi na jej podstawie wyobrazić sobie brzmienia. Człowiek nie jest w stanie jednocześnie analizować dużej ilości danych i do tego poprawnie je interpretować. W przypadku światła, a właściwie kolorów powstała masa norm, która próbuje oddać wrażenie barw, w dźwięku chyba nie jest to tak dobrze a przynajmniej wyczerpująco zdefiniowane i opisane. Zwróćcie uwagę też na fakt, że ludziom zwykle podoba się bardziej to co na pozór wygląda nieidealnie, a więc i ch-ki nieidealne. Problem polega na tym, że na estradzie to artysta ma o tym zadecydować (łącznie z realizatorem), a sprzęt ma mu na to pozwolić i rozważania na temat krzywych mają pod tym względem ogromne znaczenie.

Reasumując nie umniejszajmy roli ch-yk, to one pozwalają nam się trochę lepiej dogadać w kwestii brzmienia.

gregb85 
Aspirant d/s smyczy

Wysłany: 2013-05-12, 18:51   

To ja zleciłem Panu Drausowi zaprojektowanie I wykonanie basów na głośnikach Eighteensound 18NLW9600.
Na chwile obecną chyba tylko ja posiadam te basy,jestem bardzo zadowolony z tego projektu.
HF 32 były bardzo chwalone przez klubowiczów na imprezie .Te basy w moim założeniu mają wytrzymać mocną dynamiczną muzyke elektroniczną.

Podsumowując DR!AUS HF32 to potężne Subbasy i bardzo je polecam niestety nie moge ich porównac do HF30

papaj00 
Asystent FOH/MON

Nagłośnienie: 2xHF40 2xSTK612 dr_aus
Oświetlenie: HA 4000 H2400
Wysłany: 2013-07-17, 16:37   

gregb85, wrzuć jakieś fotki lub filmik ..
ps. HF40 http://www.elektroda.pl/r...8216&highlight=

530369665 (PLAY)

AlfonsoRodeo 
ESTRADOWIEC

Nagłośnienie: Okta
Wysłany: 2013-07-17, 22:14   

Ja się nieco wtrącę, być może powielę coś,co zostało już opisane. Dźwięk to nie tylko charakterystyki a złożenie tak wielu czynników zmiennych jak np. stan psychofizyczny słuchacza (rzecz w moim odczuciu niebywale istotna), warunki atmosferyczne, zawartość zniekształceń, sposób zamontowania i dostrojenia całego zestawu, audytorium (ref. również do warunków atmosferycznych). Liczby to nie wszystko, nimi nie opiszesz dobrego dźwięku.
Nie zapominajmy, że słuch często można oszukać za pomocą harmonicznych generowanych do sygnału pierwotnego. Mało kto (jeśli ktoś w ogóle) pomiaruje i udostępnia wyniki badań 2. i 3. harmonicznej gotowego wyrobu. O ile parzyste harmoniczne są "przyjemne" dla ucha, o tyle nieparzyste powodują najczęściej degradację jakości dźwięku. Skąd takie zamiłowanie do wzmacniaczy lampowych wśród audiofilów, muzyków/instrumentalistów...?

Damianos115 
Monitorowiec

Nagłośnienie: FOH-7kW MON-2,4kW
Oświetlenie: 14kW
Wysłany: 2013-07-22, 21:17   

A "szczelcie se raz po razie" i będziecie szczęśliwi... Jak czytam takie rzeczy na forum to naprawde się zastanawiam czy w tym kraju jeszcze jest jakaś uczciwość.
Ostatnio zmieniony przez Damianos115 2013-07-22, 21:17, w całości zmieniany 1 raz  

kardal 
Estradowiec - oaza spokoju

Zaproszone osoby: 1
Nagłośnienie: Nie lubię poniedziałku
Oświetlenie: Ciemność..widze ciemność
Wysłany: 2013-08-03, 07:37   

AlfonsoRodeo napisał/a:
Ja się nieco wtrącę, być może powielę coś,co zostało już opisane. Dźwięk to nie tylko charakterystyki a złożenie tak wielu czynników zmiennych jak np. stan psychofizyczny słuchacza (rzecz w moim odczuciu niebywale istotna), warunki atmosferyczne, zawartość zniekształceń, sposób zamontowania i dostrojenia całego zestawu, audytorium (ref. również do warunków atmosferycznych). Liczby to nie wszystko, nimi nie opiszesz dobrego dźwięku.
Nie zapominajmy, że słuch często można oszukać za pomocą harmonicznych generowanych do sygnału pierwotnego. Mało kto (jeśli ktoś w ogóle) pomiaruje i udostępnia wyniki badań 2. i 3. harmonicznej gotowego wyrobu. O ile parzyste harmoniczne są "przyjemne" dla ucha, o tyle nieparzyste powodują najczęściej degradację jakości dźwięku. Skąd takie zamiłowanie do wzmacniaczy lampowych wśród audiofilów, muzyków/instrumentalistów...?

Nic dodać nic ująć. Dokładnie to jest to o czym napisałeś Błażeju. Niestety niektórzy tego nie są w stanie pojąć. I potem mamy "kwiatki"

dr_aus 
Realizator FOH

Ostrzeżeń:
 2/10/11
Wysłany: 2013-10-04, 01:22   

Tak wracając do końca wątku, bo w tamtym czasie nie miałem czasu...

Wykres nie służy do opisania dzwięku, tylko do opisania narzędzia w tym przypadku subwoofera. Sprawa jest prosta - lepszy wykres, lepsze narzędzie. Stan psychofizyczny słuchacza, warunki atmosferyczne i inne pierdoły są podczas pomiaru bez znaczenia i to właśnie dlatego używamy pomiaru do oceny narzędzia, a nie do oceny stanu psychofizycznego pacjenta. I uważam, że tak powinien się zachowywać każdy profesjonalista.

Niemniej nie każdy wykres da się tak łatwo ocenić. O ile jesli wykres w całości jest wyżej, to można śmiało powiedziec , że jest lepiej, o tyle jak się wykresy krzyżują to juz może być kwestia np materiału muzycznego.

Ponadto pomiarujemy harmoniczne, jak najbardziej. Trzeba się liczyć z tym, że każdy sub przy pewnej mocy się kończy, a jego wykres małosygnałowy przestaje odzwierciedlać to co słychać. Niemniej zawartość w harmonicznych jest ściśle związana z końcem cewki, więc też nie jest to jakaś wielka filozofia.

A dla Twojej informacji Wołek, tak w ramach rewanżu - w klubach w rejonie Radomia tez były Ohmy. Potem zrobiłem kilka pokazów i już ich nie ma ;) .
Ostatnio zmieniony przez dr_aus 2013-10-04, 01:23, w całości zmieniany 2 razy  

wolek14 

Ostrzeżeń:
 1/10/11
Wysłany: 2013-10-04, 17:45   

Cytat:
A dla Twojej informacji Wołek, tak w ramach rewanżu - w klubach w rejonie Radomia tez były Ohmy. Potem zrobiłem kilka pokazów i już ich nie ma ;) .

Nie wiem czemu na siłę mi chcesz coś udowodnić, ale niech zostanie na Twoim.

Od jakiegoś czasu zrezygnowałem z działania w tej branży (taki rynek), zajmuje się teraz czym innym, więc droga wolna do chwały Panie Jarku. Nie będę już się niczego czepiał...
Pozdrawiam.

dr_aus 
Realizator FOH

Ostrzeżeń:
 2/10/11
Wysłany: 2013-10-05, 13:58   

Bo Ty pierwszy próbowałes mi coś udowodnić.
No cóż szkoda trochę.

granat 
Realizator FOH

Ostrzeżeń:
 2/10/11
Wysłany: 2013-10-05, 14:04   

Czekamy na zdjęcia i wykresy HF34!

Odpowiedz do tematu