Estradowiec.pl - Nagłośnienie i Estrada - Wortal sprzętu Pro Audio Strona Główna

Ogłoszenie 
Eventroom.pl

Poprzedni temat «» Następny temat
Autor Wiadomość
2+1
ASDF 
Stagehand - to brzmi dumnie

Nagłośnienie: nic prawie nie słychać
Wysłany: 2013-11-18, 20:23   

andrzej887,

Cytat:
znaczek na kolumnie za mnie roboty nie zrobi

Pewnie że nie zrobi ale gadanie że wpakowałem dobry głośnik nie ma wcale odzwierciedlenia w tym że musi to od razu fajnie gadać :) .

andrzej887 
Realizator FOH

Wysłany: 2013-11-18, 20:26   

Jasne że tak , ale skoro już działa , to popracujmy nad tym żeby o ile się da działało lepiej .

ASDF 

Nagłośnienie: nic prawie nie słychać
Wysłany: 2013-11-18, 20:34   

andrzej887, :) ok powodzenia życzę ... może kiedyś doczekamy się w końcu odpowiedzi która zagra równie dobrze jak moje ulubione d&b :) :D
Ostatnio zmieniony przez ASDF 2013-11-18, 20:34, w całości zmieniany 1 raz  

andrzej887 
Realizator FOH

Wysłany: 2013-11-18, 20:39   

Nie wiem , to jednorazowa akcja i paczki unikalne bo przemyślane pod moje aktualne potrzeby .

Jest pełno rodzimych firm , niech świat zawojują , mi to niepotrzebne :wink:

dr_aus 
Realizator FOH

Ostrzeżeń:
 2/10/11
Wysłany: 2013-11-20, 01:41   

guitarman6666 napisał/a:
Slabo mi sie robi, jak czytam takie komentarze. Podzwoń, poczytaj ridery.
TP nieudany? Ciekawe, czy ktokolwiek zechce zagrać na cudach, czy na TPkach.
To jest estradowiec, a nie remizowiec.

Jeśli przyjąć, że sukcesem jest sprzedanie jak największej ilości paczek do przeciętnie inteligentnego człowieka to na pewno jest udany.
Fiat seicento też był. Problem w tym, że średnia inteligencja nie jest zbyt wysoka by wyciągać z tego wnioski, że konstrukcja jest udana. To by był zdecydowanie za daleko idący wniosek.
Nie zastanawiałeś się, czemu autor tej paczki czyli RCF zrezygnował z niej?
Jak można nazwać sukcesem podbicie w basrefleksie częstotliwości z przedziału 80-150Hz? Przecież każda paczka z tunelami która sie nie uda daje taki efekt. Miałem takich wiele.
Podnieść sprawność 40Hz, albo równo całe pasmo...to jest sztuka!

Kiedy byłem młody i nie miałem kasy to jedynym celem było osiągnięcie jak największego natężenia w basie. To kręci, daje wrażenie.
Ale kiedy doszedłem do momentu, w którym moc przestała być problemem, okazało się, że mi czegoś brakuje - brakuje jakości.
A z czego się bierze jakość? z wyrównania pasma i odtwarzania wszystkiego , co jest w dzwięku a nie tylko części pasma zyskując w zamian tego kompromisu skuteczność.
No nie wiem, każdy ma swoją filozofię, ale dla mnie próba wyciągniećia natężenia z małego, prostego, czyli taniego basu, to jest właśnie dokładnie remiza a nie estrada.
Chociaż użył bym mniej obrażliwego słowa, to sa paczki festynowe. Bo to na festynach jest klient, którego trzeba obsłużyć tanio (z małej ilości) a skutecznie. Wynika to z tego,
że najpierw musisz być usłyszany, zanim będzie można mysleć o tym, żeby być docenianym. Trzeba to brac pod uwagę jak się ma mało mocy.

Obawiam się, że nie jestem jedynym, który ma taką filozofię, bo większość producentów wypłaszcza w presetach od 40Hz maksymalnie, a wielu robi paczki, które grają od 40Hz płasko. Pozwolę wymienić T21 adamsona, czy SB18 lacoustica.

Nie wiem siedzicie na tym forum i nadal nie wiecie, że w riderze jest to co było nowoczesne 10lat temu, bo tyle zajmuje ludziom wylansowanie jakiegoś rozwiązania. Przecież zawsze tak było.
Nie pamiętacie jakie uznanie miał kiedyś JBL? Pocieszające jest jedno, że andrzej, pewnie między innymi po rozmowach ze mną, zaczął myśleć i sam sobie sprawdził, że ładniej brzmi paczka, która ma bardziej wyrównane pasmo, chociaż jakby paczka była jednocześnie głośniejsza, to by był jeszcze bardziej zadowolony. Właśnie przed chwilą był u mnie, pokazując ten wątek i powiedział w prost, że w btr zaczyna mu brakować dołu.

ASDF napisał/a:
Kurcze szok jak tak to wszystko się czyta .... Po co wielkie manufaktury, komory i inne studnie jak w stodołach można złożyć najlepsze paczki na świecie ...
JBL zatonął, Polanowski tonie ..... kto kolejny na liście ?? Ludziska uspokójcie się jest pewna granica której nie przeskoczycie.

O boże, obudził się człowiek. Przeciez ja to od 10lat pisze na forach, że to wszystko można zrobić lepiej, myslałeś że ja żartuję, żeby sobie klientów nagonić, a potem świecić oczami?
Jakie komory? Przeciez komory do pomiarów basów nie istnieją. Nie znam ani jednej takiej komory, musiałaby mieć z 300metrów w każdym rozmiarze!
Nikt nie tonie. Producenci trzepią kase, a my, drobni kontruktorzy, sukcesywnie ich zawstydzamy. Tego mnie nikt nie odbierze :) .

DjDamiano 
ESTRADOWIEC

Zaproszone osoby: 1
Nagłośnienie: skuteczne
Oświetlenie: Różne ledy i inne
Wysłany: 2013-11-20, 09:24   

No Jarku, w końcu mogę się zgodzić w niemal pełnej rozciągłości :) Na wskazanych paczkach z rzekomym brakiem dołu odbyło się kilka koncertów, lubiących tą część pasma i każdy realizator po kolei krecąc głową mówił: "żeby tp tak grały..." :)

andrzej887 
Realizator FOH

Wysłany: 2013-11-20, 10:56   

Nie ma co porównywać btr do tp bo to przepaść na korzyśc tych pierwszych .
Ja chce poeksperymentować i dlatego sprzedaje . Jestem gotów stracić z ciśnienia na rzecz zejscia i równiejszej charakterystyki oraz mniejszych gabarytów , robie sie wygodny , zobaczymy jak bedzie .

fohal
Umiem zwijać kable

Wysłany: 2013-11-20, 12:00   

Wady charakterystyki TP można skorygować procesorem. Przy kilku sztukach na stronę można zrobić dobry dźwięk. Po oprocesowaniu trochę spada skuteczność ale czuć niższe zejście.Czasami się taki zabieg opłaca, gdyż w takiej skrzyni i za taką kasę trudno znaleźć coś lepszego. Weselnikom ich nie polecam.

andrzej887 
Realizator FOH

Wysłany: 2013-11-20, 12:23   

Fohal jasne że tak , tylko gdzieś brakuje w tym logiki według mnie , no bo po co mam sciągać filtrami nadmiar czegoś , jak można mieć paczkę równo grającą w dodatku mniejszą ?

dr_aus 
Realizator FOH

Ostrzeżeń:
 2/10/11
Wysłany: 2013-11-20, 12:26   

Czym więcej mocy , tym coraz mniej jest potrzebne 100Hz a co raz więcej potrzebne 30Hz do dobrego brzmienia. Dlatego paczki festynowe są dobre do pewnej ilości np 4 sztuki.
Powyżej tego rozwiązanie staje się niepraktyczne.

[ Dodano: 2013-11-22, 10:43 ]
Wczoraj analizowałem dla zespołu jaki sub jest im potrzebny co jest dość istotne jak sie nagłaśnia samego siebie, przez przypadek przypomniałem sobie kilka kawałów jak miałem otwarty pomiar.

Np merlin manson - rock is dead
Na wykresie zielonym szczyt 3 sekundowy z refrenu bodaj - badany prosto z nagrania.
Pozostałe wykresy to HF32 i mały band pas na 15lw2400, zresztą podoby wykres do TP118.

Bardzo was proszę... popatrzcie na wykresy i powiedzcie która paczka go lepiej odtworzy?
Wiecie jak taki kawałek brzmi jak sie ustawi na crossoverze 50Hz od dołu? Jakby nie było basu...

andrzej887 
Realizator FOH

Wysłany: 2013-11-24, 23:55   

Aktualne pomiary w wolnej przestrzeni . Kolumna umieszczona metr nad poziomem gruntu , ten sam wzmacniacz , ten sam poziom wyjściowy , mikrofon 2 metry od kolumny . Mowa o cubo 18 .

Na niebiesko z głośnikiem 18nlw9600 na pomarańczowo z 18sw115 , Nlw pozwolił na przesuniecie subsonika do 36 Hz , 18sw 115 ustawiony na 40Hz . Zostało przetestować wytrzymałość mocową czyli ile mocy można bezpiecznie zadać bez uszkodzenia głośnika czy też innych niepokojących rzeczy . To będzie najtrudniejsze do wykonania oraz ile , jeśli w ogóle faktycznie mamy zysku względem zwykłej obudowy br na tym samym głośniku .

granat 
Realizator FOH

Ostrzeżeń:
 2/10/11
Wysłany: 2013-11-25, 00:18   

andrzej887 napisał/a:
Fohal jasne że tak , tylko gdzieś brakuje w tym logiki według mnie , no bo po co mam sciągać filtrami nadmiar czegoś , jak można mieć paczkę równo grającą w dodatku mniejszą ?

Choćby po to żeby zaoszczędzić w ten sposób moc wzmacniacza i przekazać ją na niższe pasmo.
Wszystko zależy do czego to ma być.
Do grania z jednym czy dwoma basami lepsze będą paczki grające płasko bez korekcji.
Jak do grania w stadzie na plenerku to można użyć wielu tub, z których każda z nich ma 10dB różnicy spl między dolną a górną granicą przetwarzania. Nieważne, po zestawieniu ich razem sytuacja się zmieni.

andrzej887 
Realizator FOH

Wysłany: 2013-11-25, 00:52   

Wiem , ale w miare płasko grajace paczki mi lepiej się podobają ostatnio . :wink:

dr_aus 
Realizator FOH

Ostrzeżeń:
 2/10/11
Wysłany: 2013-11-25, 05:38   

Moim zdaniem to nie jest tak.

Zyski z górnego pasma mozna przenieść w dolne i nazwać zyskami dopiero, kiedy dolne pasmo nie kuleje.
Przykładem sa klasyczne tuby, weżmy np HF40, która gra kilka dB wyżej tony najniższe w porównaniu do basrefleksu. No jak jest coś za darmo, to można nazwać zyskiem. Ale kiedy paczka gra mocno tylko wysokie pasmo, to te niewielkie zyski są w wielu przypadkach nie do odrobienia. Chodzi o to, że pasma wysokie i niskie nie występują jednocześnie w tym samym czasie. Raczej chodzi o to że paczka sie lepiej sprawdzi jak w materiale nie ma niskiego pasma lub jest na dużo niższym poziomie.
Celowo pokazałem kawałek i to dośc stary i to z gatnku zwykłego rocka, w którym zyski są zerowe - bo w tym kawałku najniższe tony są najwyżej.

Druga sprawa że na dużych imprezach nie zestawia sie basów ze sobą, tylko umieszcza w pewnej odległości, żeby równo pokryć przestrzeń, co znacza, że nie ma takiej dużej wzajemnej impedancji. Jak bas jest oddalony o 2m od drugiego, to ciśnienie znacznie spada na tej odległości i nie wpływa tak mocno na pierwszy.

Do grania z jednym, czy dwoma basami (duże imprezy) lepsze są basy wysoko strojone. Dlatego, że w plenerze trudno jest uzyskac natężenie, a wysokiego basu jest za dużo, dopiero po przekroczeniu pewnego poziomu. No więc lepiej jest miec więcej wysokiego (czytaj jakiegokolwiek) basu, który jest lepiej słyszalny i zaraz łatwiejszy do wytworzenia, dopóty, dopóki materiał nie staje sie wyrażnie słyszalny. No ale tak jak powiedziałem, z jakościa to nie ma nic wspólnego a jedynie z jakimś kompromisem. Wiadomo, ze lepiej miec paczke która wszystko odtworzy - jak będzie taka potrzeba.
Ostatnio zmieniony przez dr_aus 2013-11-25, 05:43, w całości zmieniany 2 razy  

guitarman6666 

Nagłośnienie: 2 x 45
Wysłany: 2013-11-25, 11:20   

Czemu piszecie o 1-2 basach? Kto bierze na koncerty 2 basy? Napiszcie o 16 czy 20 basach na imprezie. Np jak to zagra w end fire 3x3 paczki LR, Jak zagra w małym endfire w 2 rzędach przed sceną np po 8 sztuk i na co zwracać uwagę w takich sytuacjach, czy też jak zagra ustawione w kardio.

[ Dodano: 2013-11-25, 11:22 ]
dr_aus napisał/a:
Druga sprawa że na dużych imprezach nie zestawia sie basów ze sobą
A o tym to pierwsze słyszę i nigdy nie widziałem ściany 20 basów (w 2 rzędach po 10) stojących obok siebie na środku przed sceną.
Ostatnio zmieniony przez guitarman6666 2013-11-25, 11:23, w całości zmieniany 1 raz  

andrzej887 
Realizator FOH

Wysłany: 2013-11-25, 12:02   

Guitarman wątek tyczy zestawu na małe imprezy czyli dwie górki i bas . Notabene zestaw zaliczył już dwie imprezy na 150 osób w salach typu dom weselny . Jest lepiej niż myślałem , reszta ekipy również zadowolona po przesiadce z ev .

Jednej osobie tylko się nie spodobało , bo brakowało według niej basu i góry , ale to trzeba pominac gdyz osoba ta całe zycie tłucze na scianie jbl tr i jrx oraz basach peaveya i raczej to sie nie zmieni.

Co do samego basu . Jeśli będe pewien w 100 % że warto to powstanie w sumie 5 sztuk , tyle na razie mam głośników a akurat te modele to najdroższe w ofercie b&c czy 18 sound , docelowo ma być 8 .
Natomiast sama obudowa jest tania i prosta w budowie . W porównaniu z tym co widziałem u Jarka to przedszkole konstrukcyjne :)

Jeśli uznam że będzie warto to zostanie zmodyfikowana , właściwie dopasowana do głośnika .

Tak wiec jak widzisz do układów cardio czy end fired droga jeszcze daleka , jedno jest pewne , wynikami się podzielę . :wink:

dr_aus 
Realizator FOH

Ostrzeżeń:
 2/10/11
Wysłany: 2013-11-25, 12:06   

guitar przciez piszesz dokłądnie to samo co ja.
Do pewnej ilości nie zestawiasz basów, bo ważniejsze jest pokrycie.
20 basów to za mało żeby je zestawiac ze sobą, bo zazwyczaj przy takim obsadzeniu obszar widowni ma więcej niż 20 metrów. No... widziałeś zestawione, ale było ich wiecej niż 20 (szacuję 60?). Trudno mówić o sensowności projektowania basu tylko i wyłacznie pod taką ilość. Każdy układ kardioidalny równiez zmniejsza współdrgające środowisko

I dlatego ważne jest, żeby 1-2 basy grały dobrze. W przeciwnym wypadku jesteśmy zakładnikami konieczności zestawienia.

arek5959 

Nagłośnienie: 11kW DR AUS HF19, STK612
Oświetlenie: Chińskie LED
Wysłany: 2013-11-29, 19:30   

Słuchałem dziś te górki, muszę przyznać że one naprawdę ładnie grają, mocno i daleko. Driver zapewnie się marnuje a można by wycisnąć więcej.
Realizacja i obsługa imprez, koncertów i małych plenerów.
Montaż instalacji elektrycznych i rozdzielnic.

andrzej887 
Realizator FOH

Wysłany: 2013-11-29, 22:04   

Tak , jest dużo zapasu w zanadrzu na driverze . Kiedys sie spożytkuje :)

[ Dodano: 2013-12-12, 09:14 ]
Pomiary trzech różnych bejsów na tym samym głosniku czyli 18sw115 wykonane w tym samym czasie , tym samym miejscu i takimi samymi poziomami sygnału jak i gainu na mikrofonie . Kazda kolumna mierzona osobno , nie stały obok siebie , za to znajdowały się metr nad poziomem gruntu .

Pomarańczowy br 140 l 40 Hz

Niebieski cubo 18 po poprawkach sugerowanych przez projektanta tej paczki

Czerwony cubo sub , wielka paczka nisko schodząca jednak z pewnymi wadami jak widać

Punkt przecięcia lini pomarańczowej z niebieską to 40 Hz .

Shining Diamond 
Aspirant d/s smyczy

Nagłośnienie: 1000 W
Wysłany: 2014-02-05, 21:23   

Ja mam pytanie do konstruktora tego zestawu. Co to za lakier ? Jak z jego trwałością w porównaniu z nitromalem ?

Odpowiedz do tematu