Estradowiec.pl - Nagłośnienie i Estrada - Wortal sprzętu Pro Audio Strona Główna

Ogłoszenie 
Eventroom.pl

Poprzedni temat «» Następny temat
Autor Wiadomość
Pomysł na własny biznes
Pogodny 
Niczego nie dotykam

Wysłany: 2014-09-05, 11:55   Pomysł na własny biznes

Witam wszystkich :)

Przypadkowo natrafiłem na forum Estradowiec i szczerze mówiąc zadaje sobie pytanie, dlaczego tak późno.
Nieco tutaj poczytałem i zaczyna mi się marzyć otworzenie własnej działalności gospodarczej.
Od wielu wielu lat interesuje się muzyką, nagłośnieniem, oświetleniem.
Sam nawet posiadam skromny sprzęt który zakupił mi ojciec w dobrych cenach na moje 18 urodziny i od tamtego czasu rozwijam swoją pasję jako dj/wodzirej na małych rodzinnych imprezach, grywając za darmo bo po prostu mnie to kręci :)

Nagłośnienie jakie posiadam:
- aktywne 2x Mackie SA 1530z
- aktywne 2x Mackie TH 12a

- Mikser Behringer Xenyx 1204FX
- 2x Denon DNS 1200
- Zestaw bezprzewodowych mikrofonów NOVOX i Shure

Jeśli chodzi o oświetlenie:
- Derby Tripple
- 2x Flower
- Moonflower

Szału nie ma, tylko, że ten mój sprzęcik jest na prawdę sporadycznie używany, wygląda jak nówka i tak się zastanawiam czy nie czas dokupić kilku ciekawych efektów świetlnych i otworzyć działalności związanej z nagłaśnianiem/prowadzeniem wesel, 18, konferencji itp itd. Każdy w rodzinie w sumie się dziwi, że nic w tym kierunku nie robię skoro umiem fajnie zabawić ludzi itp.

Nie powiem, że coraz bardziej przychylam się ku otworzeniu DG bo:
- mam dopiero 25 lat
- mam pracę na etacie
- nie ma dla mnie rzeczy niemożliwych, są tylko nierealne.
- doświadczenie od tych 18 lat już jakieś jest :)

Pytanie do Was, specjalistów, czy mając taki zestaw i dokupieniu np jakiegoś ciekawego lasera i efektów, mogę myśleć od własnej DG? Głównie chodzi mi, aby być w 100% legalnym mobilnym DJ/wodzirejem, z tą legalnością mam na myśli kupowanie muzyki z licencją na publiczne odtwarzanie. Pracując na etacie, wiadomo na żadne dotacje nie mam szans, ale dla chcącego nic trudnego i jeśli jest szansa coś zdziałać i się rozwinąć to czemu by i nie spróbować?

granat 
Realizator FOH

Ostrzeżeń:
 2/10/11
Wysłany: 2014-09-05, 17:16   

Dobry pomysł.
W sprawach nagłośnienia, gdybyś coś chciał poprawić, zapraszam do mnie, zapewniam fachową pomoc.

djmap 
Mistrz pionów

Wysłany: 2014-09-05, 18:18   

Jak masz etat, to najpierw skonsultuj założenie Działalności z pracodawcą. Nie każdy się zgodzi. Może być to też zastrzeżone w umowie o pracę.
Rozpoznaj też rynek, bo jak w okolicy jest więcej darmowych grajków, lub takich za 50, lub 100 zł, to możesz sobie strzelić samobója tą działalnością.
Ostatnimi laty, lokalny rynek jest mocno nasycony a ceny sięgają dna. Niektórzy potencjalni klienci, często nawet nie chcą negocjować zaproponowanej ceny, tylko od razu się wyłączają, lub mówią coś w stylu: "he, panie, inna kapela chce zagrać za połowę tego!" a mowa o zespole za 1600 zł.
Tak że z tym "biznesem" to może być cienko. Z tej racji że jesteś na etacie odpadnie Ci pełny ZUS, więc może jakiś geszefcik Ci z tego wyjdzie.

Powodzenia.

Pozdrawiam.

Pogodny 
Niczego nie dotykam

Wysłany: 2014-09-05, 19:24   

granat, widziałem posty na forum i pewnie jakby mi się udało rozkręcić biznes to zakupię suby. Pytanie czy da się coś skomponować z subów pod moje mackie? Góra i średnica nawet na małe plenery typu odpusty dadzą radę ale basu mało.

A co do konsultowania tego z obecnym pracodawcą - to nie ma takiej potrzeby ;)
Firma, w której pracuje działa całkiem w innej branży, a poza tym w umowie nie ma żadnej lojalki itp itd. Z resztą co drugi w tej firmie ma swoje własne firmy więc nie ma żadnych przeciwwskazań ;)
Ostatnio zmieniony przez Pogodny 2014-09-05, 19:40, w całości zmieniany 1 raz  

harnaswiekszy 
Mistrz pionów

Nagłośnienie: Cały czas rośnie
Oświetlenie: LED
Wysłany: 2014-09-05, 19:53   

Pomysł dobry, ale czy realizacja od razu na firmę. Są odliczenia i korzyści, ale tez na początek nawet te 400PLN na miesiąc na ZUS trzeba będzie dołożyć, dołożyć idzie z Etatu jak masz. Jednak muzykę możesz kupić sobie osobiście na siebie i na początek połapać jakieś robótki na umowę zlecenie by wyrobić sobie markę. Bo zacznie się od robienia jednej, dwóch imprez miesięcznie i to pewnie za niską kaskę, a jeśli masz robić tylko na ZUS to się mija z celem.

Na początek dojdzie Ci trochę papierków do rozliczenia, ale nie tyle co w firmie. Tak jak grasz dla znajomych za "na flaszkę" przynajmniej nie wspierasz Donalda i jego pomysłów.

Sprzęt masz kupiony, jedyna korzyść z firmy to taka, że przy zakupie nowego VAT by dało się rozliczyć, koszty działalności itp, ale teraz to czepiają się do wszystkiego.

Życzę powodzenia, robótka jest fajna.

Pogodny 
Niczego nie dotykam

Wysłany: 2014-09-05, 19:58   

Dziękuję za zainteresowaniem moim tematem i chęcią pomocy :)

Szczerze mówiąc, to zależy mi na tym, aby choćby pół roku łapać drobne imprezy, aby uzupełniać na bieżąco legalne utwory z licencją na publiczne odtwarzanie bo tak jak mówię, chcę być w 100% legalnym.
Początki zawsze trudne i choćby wychodzić na 0, ale żeby się rozwijać, poszerzać biblioteki audio, ewentualnie odkładać na coraz to lepsze nagłośnienie.

granat 
Realizator FOH

Ostrzeżeń:
 2/10/11
Wysłany: 2014-09-05, 20:02   

Pogodny, wszystko się da, nie widzę problemu ;)

Pogodny 
Niczego nie dotykam

Wysłany: 2014-09-05, 21:04   

To jeszcze pytanko odnośnie reklamy, czy mogę reklamować się w necie np. na FB jako dj/wodzirej nie mając DG póki co, czy to już łamanie prawa mimo że usługi wykonywane by były na umowę zlecenie?

harnaswiekszy 
Mistrz pionów

Wysłany: 2014-09-05, 21:07   

Dokup sobie ze świateł trochę reflektorów PAR 64 na LED najlepiej używek idzie dorwać tanio. Robi to fajny efekt.
To jak chcesz w siebie inwestować i muzykę, to szkoda tej kasy oddawać na ZUS, polecam umowy cywilno prawne zlecenie czy o dzieło. Na początek najlepiej na tym wyjdziesz, kiedy jeszcze małe koszty działalności.
Mogą być marne miesiące, są rejony gdzie jeszcze w poście sobie odpuszczają w lokalach imprezy, czy w adwencie, lipiec-sierpień sezon weselny, tu często jeszcze ludzie wybierają zespół.

Przy kupowaniu muzyki legalnej to z płytami kupisz sobie czy na firmę musisz mieć nośnik, a w tych portalach dla DJ z bankiem utworów i licencją czasową na publiczne odtwarzanie masz imiennie.

Firmę bym założył gdyby było tego dużo, trzeba było kogoś do pomocy i mieć papiery na płacę dla pracownika, bo jak się weźmie brata np to wiadomo, przysługa za przysługę. No i oczywiście do odliczania kosztów. Przeważnie lokale godzą się na robotę na umowę zlecenie.

Wertyder 
Mistrz pionów

Wysłany: 2014-09-05, 23:22   

Pogodny napisał/a:
To jeszcze pytanko odnośnie reklamy, czy mogę reklamować się w necie np. na FB jako dj/wodzirej nie mając DG póki co, czy to już łamanie prawa mimo że usługi wykonywane by były na umowę zlecenie?
Dużo zależy od interpretacji lokalnego US. W jednym Ci to przyjmą w innym zostanie to potraktowane jako DG i leżysz.

harnaswiekszy 
Mistrz pionów

Wysłany: 2014-09-06, 10:50   

Reklama w necie to tak samo jakbyś dał ogłoszenie, że wykopie dołek, wpadnę z własną łopatą. Przy pracy na umowę zlecenie, a DG jest taka różnica, że Płacisz składki ZUS od tego co zarobisz, albo ustalone z góry miesięczne. Tu i tu im będziesz musiał oddać podatek. Przy DG możesz sobie jeszcze VAT rozliczać, Ale jeśli wystawisz fakturę to musisz zarobić na VAT, dochodowy, ZUS.

Na pewno przy DG jesteś bardziej narażony na kontrolę skarbową. Do tego przepisów jest tyle, że one są sprzeczne ze sobą już bardzo często i jak urzędnik chce to zawsze Ci się do czegoś przyczepi.

Jeśłi chcesz mieć możliwość wystawiania faktur za usługi to może warto poprosić znajomego, który już ma działalność by wpisał sobie w PKD organizację imprez, a Ciebie zatrudniał na umowę zlecenie do tego zadania.

DG może Ci na początku strasznie utrudnić życie, papierologia, urzędy, obowiązkowy ZUS. Szkoda żebyś 2-3 imperezy musiał robić tylko po to by zaspokoić nasze kochane Państwo. Tak to oddasz ok 18% i też sie nikt nie powinien przyczepić.

Tak jeszcze obowiązek podatkowy powstaje w tedy kiedy zarabiasz pieniądze, więc do reklamy nie powinni się przyczepić. Bo polityków wszystkich w tedy trzeba było by pozamykać, oni się personalnie reklamują na plakatach przed wyborami, po to by ich pracodawcy społeczeństwo zdecydowało się na korzystanie z ich usług.

musicserwis 
Monitorowiec

Nagłośnienie: głośne
Oświetlenie: ładne
Wysłany: 2014-09-06, 15:05   

Apropo PKD w urzedzie statystycznym, jaki macie najtrafniejszy odnośnie OBSŁUGI IMPREZ ???

Wertyder 
Mistrz pionów

Wysłany: 2014-09-06, 19:08   

Co do VAT to oczywiście nie ma obowiązku być VAT-owcem. To zależy od Twojego wyboru i (późniejszych) dochodów.

Co do niezgłaszania działalności to jest to dość ryzykowne w tej branży jako że wystarczy trochę zdjęć na fejsie, donos i leżysz. Dokładnie tak załatwili mojego znajomego. "Życzliwy" podał go do skarbówki i miał przerąbane... Ja bym nie ryzykował, szczególnie przy obecnej wycinającej konkurencji.
Ostatnio zmieniony przez Wertyder 2014-09-06, 19:12, w całości zmieniany 1 raz  

harnaswiekszy 
Mistrz pionów

Wysłany: 2014-09-07, 01:10   

Wertyder, jakby miał umowę zlecenie, to by mu nic nie mogli zrobić jeśli chodzi o US, bo w tedy zatrudnia go np lokal, dochody są udokumentowane, podatek i składki zapłacone.
Jeśli go tak załatwili to pewnie ktoś z branży wiedział, że całkiem lewusa kręci i to był akurat pretekst.
Same zdjęcia na Fb jak gra nie mogą być dowodem, że zaistniała sytuacja wymagająca opodatkowania. Jakby grał imprezę dla znajomego jako prezent powiedzmy urodzinowy. Legalna muzyka odtwarzanie wśród znajomych impreza zamknięta.
Przy otwartej imprezie to i tak lokal musi się zająć płaceniem za zaiks.

Wertyder 
Mistrz pionów

Wysłany: 2014-09-07, 02:22   

Tych imprez trochę było, trudno się tłumaczyć że jesteś tak życzliwym i dobrym człowiekiem że robisz ileś imprez jako prezent :mrgreen: ...
....ale oczywiście kolega może sprawdzić czujność i przenikliwość lokalnych urzędników skarbówki. W końcu jest ryzyko jest fun ;) .

harnaswiekszy 
Mistrz pionów

Wysłany: 2014-09-07, 14:59   

No niestety w naszym chorym kraju patologia jest straszna, urzędnicy się przywalają do tych najmniejszych żeby tylko ich zgnoić i zniszczyć. Zaczynająć prowadzić własny biznes zgnębią Cię podatki i składki, większość zanim zacznie zarabiać to się zniechęci.

Najgorsze jest to że oni podcinają gałąź nie tylko tym co chcą pracować ale i sobie. Dla większości będzie się bardziej opłacać być bezrobotnym. A dla urzędników nie będzie pieniędzy na wypłaty i jako państwo przywalimy bankruta.

Ale mamy demokrację i każdy chce dostać od państwa coś, zasiłek, zapomogę, darmowe leczenie itp. Szkoda tylko, że 80 może nawet wiecej ludzi nie wie ile tak na prawdę płaci podatków i ile z tych podatków przejadają urzędnicy, którzy przeszkadzają normalnym ludziom pracować i nakazują marnowanie czasu na papierki. Opcja jest założyć firmę w UK bo tam jest mniej opłat.

Żeby się dorobić to trzeba kombinować w majestacie prawa.

musicserwis 
Monitorowiec

Nagłośnienie: głośne
Oświetlenie: ładne
Wysłany: 2014-09-07, 17:03   

"Żeby się dorobić to trzeba kombinować w majestacie prawa" - to niestety dewiza, która jest modna od czasów komuny

na szczęście są firmy, które wyznają inne zasady, jakby wszyscy tak myśleli bylibyśmy w buszu

harnaswiekszy 
Mistrz pionów

Wysłany: 2014-09-07, 19:08   

Cytat:
"Żeby się dorobić to trzeba kombinować w majestacie prawa" - to niestety dewiza, która jest modna od czasów komuny

Tak, a teraz co mamy cały ten eurosocjalizm i wszystko regulowane przepisami i podatkami. Trochę inna nazwa, ale zaczyna się robić powoli to samo.

Są firmy, które kręcą legalnie, a pracowników, DJ zatrudniają na umowę zlecenie i tak i płacą od imprezy. Wiec jak ktoś ma swoje sprzęty po co pośrednik między lokalem a DJ. Opłaca się to jak Dj sam nie ma zleceń.

Co do tych firm, pewnie większość z nich podobnie zaczynała, dorobili się sprzętu, marki i teraz nie chcą zmiany obecnej sytuacji. Konkurencja ograniczona, nowa nie wyrośnie, bo kogo stać, żeby mając mały zestaw wykupić sobie pozwolenie na działanie (czyt. opłacić podatki) i jeszcze się rozwijać, jak na początku mało kto o nowej firmie wie. Zaczyna się od kliku drobnych zleceń.

Pogodny 
Niczego nie dotykam

Wysłany: 2014-09-08, 14:43   

Mam znajomego który ma swoją agencję artystyczną i nagłaśnia plenery. Dzięki waszym wypowiedziom zastanawiam się, czy nie pogadać z nim o współpracy podpisując np umowę na 1/8 etatu dzięki czemu wykorzystując jego logo firmowe itp mógłbym się legalnie reklamować, za pośrednictwem jego firmy wystawiałby faktury itp.

Coś muszę pokombinować bo poczytałem nieco opinii i te duże paczki które mam są dobre jakościowo i opędzą wszelkie wesela/18/konferencje itp. Także szkoda żeby sprzęcik się marnował, a poza tym jak się robi to co lubi, to już w ogóle bajka :)

[ Dodano: 2014-09-11, 20:02 ]
harnaswiekszy napisał/a:
Dokup sobie ze świateł trochę reflektorów PAR 64 na LED

Zastanawiam się nad zakupem dwóch sztuk takich ledów:

http://www.lightingcenter...rny-p-8726.html

Warto je zakupić?

pmarek 
Aspirant d/s smyczy

Wysłany: 2014-09-12, 15:42   

Hmm w erze spadających cen nie wiem czy to jest dochodowy pomysł ...

Odpowiedz do tematu