Estradowiec.pl - Nagłośnienie i Estrada - Wortal sprzętu Pro Audio Strona Główna

 Ogłoszenie 
Eventroom.pl

 
   
 
Poprzedni temat «» Następny temat
Autor Wiadomość
Zamknięty przez: ciasteczkowypotwor
2015-03-26, 17:44
Zaniżanie poziomu.
NIKSE 
Patrz i się ucz


Dołączył: 19 Gru 2014
Posty: 26
Skąd: Woj. mazowieckie
Ostrzeżeń:
 1/10/11
Wysłany: 2015-03-09, 02:44   

Witaj buli.

NIKSE: Postanowiłem przyłączyć się do dyskusji na temat sof-startu, pomóc Tobie i możliwe ,że wyprostować nie porozumienia na forum w temacie: ,, Problem z prądem ,, najpierw ,,trochę,, zrozumiałej, podstawowej i przydatnej teorii, niestety musi być dużo ! jak na elektrodzie, inaczej trudno to wyjaśnić: zapraszam wszystkich zainteresowanych tematem do lektury myślę ,że znajdą się tacy którym to tylko pomoże w praktycznej pracy Estradowca.
Czyli o co tu z tym ,, wyłączającym się prądem ,, a tak naprawdę z mocą której po prostu często brakuje na salach bankietowych chodzi i stąd bierze się ten temat: praktyczny problem, który spotyka grających DJ, Zespoły, bez większej w praktyce ale jednak małej różnicy czy korzystają oni ze wzmacniacza:
klasyczna końcówka mocy w klasie AB; H z ciężkim toroidalnym transformatorem czyli zasilanie z typowego zasilacza czy też końcówka mocy zasilana impulsowo, z tak zwanej przetwornicy w klasie D- czyli pozbawiona dużego ciężkiego transformatora np. stosowana w kolumnach aktywnych i jako oddzielne jednostki o wysokości 1U ... ( tak jak twoja buli- SYNQ DIGIT 2K2 ) ...choć oczywiście trochę gorzej jest z załączaniem przy korzystaniu z końcówki mocy z transformatorem ale w praktyce problem dotyczy wszystkich końcówek ponieważ wszystkie one posiadają duże gabarytowo i kilka kondensatorów o bardzo dużych pojemnościach, które to w momencie pierwszego rozruchu, załączenia, ładując się praktycznie od 0% do 100% swojej pojemności pobierają maksymalny prąd rozruchu z sieci energetycznej przez zaledwie ułamki sekund ale to już wystarczy do zadziałania bezpiecznika automatycznego, mimo że za chwilę-sekundę prąd ten mocno zmaleje czyli stabilizuje się i podczas pracy końcówki mocy nawet przy 100%-ej głośności nigdy już nie osiągnie tak maksymalnej wartości jak wyłącznie przy pierwszym załączeniu.
Ale, jeżeli przydzielonej mocy w gniazdku-gniazdkach ( dla uproszczenia mówię tylko o jednej fazie doprowadzonej do sceny ) jest za mało ! to cudów nie ma ! zabezpieczenie bezpiecznikowe automatyczne zawsze zadziała bez różnicy jaką końcówkę mocy posiadamy ! zwłaszcza przy pierwszym załączaniu całego sprzętu nagłaśniającego wraz z oświetleniem itd. ! a gdzie moc potrzebna np. dla dymiarki !
Maksymalny pobór mocy z gniazdka sieci energetycznej napięcia zmiennego sinusoidalnego, jednofazowego o stałej wartości U=230 V w gniazdku... ( taka powinna być, ale w terenie na salach różnie to bywa ) ... zabezpieczonego bezpiecznikiem o prądzie I max=16 Amper (takie zabezpieczenie podałeś) wynosi:
Wzór na Moc czynną P (Wat)= U (Volt) x I (Amper) x Cosinus kąta fi=0,8- wartość liczbowa przyjęta ogólnie dla napięcia zmiennego dla większości odbiorników energii.
A więc, maksymalna moc czynna jaką można obciążyć jednofazowe gniazd-ko-ka podłączonym sprzętem po wyliczeniu wynosi:
P (Wat)=230 (Volt) x 16 (Amper) x 0,8=2944 Wat w przybliżeniu P=3000 Wat i jest to tak zwana moc czynna podawana w Watach, bo taka nas głównie interesuje robiąc konieczny wręcz niezbędny tak zwany bilans mocy czynnych wszystkich naszych sprzętów używanych na imprezie, czyli aby wykonać taki bilans odczytujemy z tabliczek znamionowych lub z instrukcji, wartość poboru mocy przez urządzenia z sieci energetycznej podanej w Watach... (uwaga ! czasem w VA volto-amperach)...dla każdego z oddzielna urządzenia i sumujemy te moce otrzymując bardzo ważną dla nas informację jakiej mocy potrzebujemy dla całego swojego sprzętu z przyłącza na sali i co za tym idzie, jaki bezpiecznik o jakiej wartości minimalnej ! musi być zastosowany w przyłączu przy scenie, żeby nie załączyło się zabezpieczenie ochronne kabli-instalacji w postaci automatycznego bezpiecznika nad-prądowego który po prostu odłączy sprzęt od sieci jeśli ta moc wyliczona z bilansu pobieranej mocy sprzętu będzie większa od tej która jest przydzielona na sali w gniazdku -
i tego należy pilnować, żeby nie było niespodzianek, oczywiście nie zawsze jest to możliwe bo na sali przewidziano np. tylko, lub aż ! 3-fazy po 16 A max.
( uwaga ! -mocy czynnej nie mylić z mocą audio o wartości np. 2,2kW=2200 W RMS oddawaną do głośników przez końcówkę )
Proste, bilans łączna suma mocy pobieranej przez podłączone urządzenia nie może przekroczyć mocy 3000 W ! ( stosując przykładowo buli twój realny podany przykład, zabezpieczenie na sali zaledwie ! 16 A-jedna faza )
Rozpatrując podłączenie do sieci twojej końcówki mocy a dokładnie podanego modelu: synq DIGIT 2K2 - cyfrowa końcówka mocy 1U muszę stwierdzić i tu zaskoczenie, właśnie ta końcówka mocy ale podłączona wyłącznie tylko sama ! zaznaczam żadnych innych podłączonych urządzeń ! nie ma prawa się nie załączyć ! załączy się ! nawet podczas rozruchu ! ponieważ jej maksymalny pobór mocy wynosi w tak zwanym P Max Peak ! = 2500 Wat, wartość ta podana jest z danych technicznych katalogowych dla tego modelu link:,, http://www.x-beam.pl/inde...25&iProdId=1111 ,, czyli zostaje nam jeszcze około 500 Wat zapasu wolnej mocy w tym gniazdku... ( dla wyobrażni to 5 sztuk 100 Watowych żarówek )... czy to dużo czy to mało, powiem tak: praktycznie bardzo mało, bo co z resztą sprzętu nagłaśniającego ? a o oświetleniu nie ma co marzyć.
Chyba ,że masz problem z rozruchem na tym gniazdku-gniazdkach.... ( powtarzam z jednej fazy, zabezpieczo-ne-ych bezpiecznikiem np. typu ,,B,, automatycznym montowanym na tak zwaną szynę 16-ście Amper lub innym dowolnym zabezpieczeniem nad-prądowym 16 A ) przy okazji warto odwiedzić ciekawy link o typach bezpieczników: http://www.cyfronika.com.pl/ixark2_bszyn.htm ... zakładając, że:
Wcześniej np. podłączyłeś maszynę do dymu żeby się nagrzała a ona pobiera przykładowo 1000 W w początkowej długiej w czasie fazie nagrzewania lub podłączyłeś do tego samego gniazdka czyli do tej samej fazy inne urządzenia z nagłośnienia lub oświetlenia, których łączna moc przekroczyła lub waha się właśnie w okolicach tego zapasu 500 W ! - tego nie wiem, ale w praktyce pewnie tak mogło być - zasada, godna uwagi to: załączamy najpierw odbiorniki o największym poborze mocy, prądu a następnie dołączamy resztę sprzętu do sieci 230 V a o ile jest to możliwe to najlepiej do innych faz ! oczywiście o ile one są przy scenie.
Dobra zasada:
1-faza tylko nagłośnienie
2- faza tylko oświetlenie
3- faza tylko maszyny do dymu ,mgły 1000 W-1500 W i np. stroboskop Atomic pobór mocy max 3000 W.
Ale dla uproszczenia i dla tego tematu, rozpatrujemy wyłącznie sytuację z jedną dostępną fazą.
Drugi problem z uruchomieniem końcówki a często oba występują razem to:
Napięcie U sieci energetycznej w tym gniazdku może wynosić np. zaledwie 200 V ! co jest naprawdę realnie możliwe... ( warto zmierzyć tanim miernikiem uniwersalnym, uwaga ! ustawionym na pomiar napięcia zmiennego o zakresie minimum 250 V ) ... bo np. dom weselny jest na uboczu i na końcu zasilania linii z transformatora wysokiego napięcia, w tym czasie działają np. wszystkie kuchenki elektryczne w kuchni sali weselnej ,,bo smażą się kotlety,, wtedy ta moc P w tym gniazdku to zaledwie:
P=U x I x Cos fi czyli: P (W)= 200 (V) x 16 (A) x 0.8 =2560 W ! w przybliżeniu P=2500 W ! czyli o 500 W mniej i dokładnie tyle, ile potrzebuje twoja właśnie końcówka mocy w momencie rozruch, załączenia gdzie P Max Peak=2500 W bez jakiegokolwiek zapasu mocy ! czyli dla tego przypadku nic przed jej uruchomieniem nie można podłączyć do tego gniazdka na tej jednej fazie !
Wyliczony maksymalny prąd Imax rozruchowy dla zaniżonego napięcia sieci np. U=200 V będzie większy ! ponieważ napięcie jest niższe, a moc niezbędna, potrzebna do załączenia, wyłącznie rozruchu końcówki jest niezmienna, stała-constans ! i nadal wynosi tak jak podaje producent P Max Peak= 2500 W czyli:
I= P : ( U x Cos fi ) dalej:
I (A)= 2500 (W) : (200 V x 0,8 )= 2500 W : 160= 15,62 A ! w przybliżeniu z malutkim zapasem Imax rozruchowy= aż 16 Amper ! przy 200 Voltach ! w gniazdku to jest już na granicy możliwości załączenia końcówki ! i na granicy zadziałania bezpiecznika 16 A ... czasem może to być nawet mniej U=190 V ! no cóż, kłania się przestarzała niedoinwestowana polska sieć energetyczna, informacje o tak drastycznych spadkach napięć w wielu regionach dostaję od klientów eventowców, estradowców którzy posiadają na wyposażeniu własne agregaty prądotwórcze i często z powodu braku mocy lub fatalnych parametrów napięcia sieci energetycznej - ( prądy błądzące, wyższe harmoniczne ) są zmuszeni ich używać nawet przy małych eventach.
Praktycznie jeszcze zakładam ,że jeżeli już uruchomiłeś i załączyłeś pojedynczo tą końcówkę, która w momencie rozruchu ale przy znamionowym, właściwym napięciu sieci U=230 V pobiera te podane 2500 W Peak ! to w momencie rozruchu płynie przez nią maksymalny prąd rozruchu którego wartość wynosi nazwijmy go ponownie Imax rozruchowy=13,58 Ampera i wyliczyć go można ponownie z przekształcenia wzoru gdzie:
I= P : ( U x Cos fi )
I (A)= 2500 (W) : (230 V x 0,8 )= 2500 W :184= 13,58 A w przybliżeniu z zapasem przyjmiemy że właściwy Imax rozruchowy=14 Amper przy 230 Voltach, zostają dla tego zabezpieczenia jeszcze 2 ampery zapasu przy samym rozruchu, czyli po wyliczeniu 368 Wat - ( P=2A x 230V x 0.8=368 W )
Ale uwaga buli twoja końcówka mocy posiada fabryczny, wbudowany układ miękkiego startu ! i podaje to instrukcja ! a czytając na jej temat mogę powiedzieć że to bardzo dobry wybór ponieważ synq DIGIT 2K2 - cyfrowa końcówka mocy 1U to sprzęt wykonany profesjonalnie z wysokiej jakości komponentów, przez europejskiego producenta i raczej w europie, przez belgijską firmę ,, SYNQ ,, produkt wdrożony na koniec 2012r czyli ,,świeży,, i to mnie troszkę martwi że masz mimo tego problem z jej załączeniem- rozruchem ale o tym póżniej.
link: http://www.infomusic.pl/t...-3k6-firmy-synq
Tak jak pisałem wcześniej 14 Amper to jest największy pobierany prąd, póżniej jego wartość spada poniżej 14 Amper i praktycznie nigdy już tego maximum nie osiąga podczas typowego ale nie maksymalnego wykorzystania mocy RMS z końcówki...(można ten prąd pracy zmierzyć, miernikiem)...ale, uwaga ! niestety wartość pobieranego z gniazdka prądu podczas typowej pracy końcówki jest zmienna ! ... ( bez względu na użyty rodzaj końcówki, i nawet bardziej zmienna w górę- wzrost pobieranego prądu- dla zasilaczy impulsowych czyli dla twojej końcówki niż dla końcówek z zasilaczem transformatorowym, odwrotnie niż podczas rozruchu )...a już podczas pracy pobierany prąd ma prawo w niektórych momentach np. głębokie silne uderzenie basu, osiągać wartość około 10 A ; 12 A Amper, możesz oczywiście podpiąć w dalszej kolejności np. mixer plus np. 2 szt. odtwarzaczy CD; laptop ale uwaga ! wtedy pracujesz równo z mocą maksymalną z gniazdka P max=3000 W dla 230 V a wyliczona suma mocy pobieranych przez poszczególne urządzenia powinna w najgorszym ostatecznym przypadku równać się z mocą z gniazdka a jeżeli wyliczony bilans ją przekracza, to już grozi w każdej chwili zadziałaniem bezpiecznika automatycznego nad-prądowego i rozłączeniem zasilania dla tej fazy podczas odtwarzania muzyki.
Od elektryka wiem, ale sam także się o tym przekonałem ,że często te automatyczne nad-prądowe bezpieczniki potrafią zaniżać swoje parametry i rozłączać zasilanie nawet przy niższym przepływającym prądzie niż ten podany konkretnie dla nich, a dzieje się tak po długo trwałej, częstej pracy w okolicach maksymalnego prądu zabezpieczenia bezpieczników, ponieważ są one zbudowane z bimetali które tracą właściwości na skutek trwałego ciągłego przegrzewania się i dużego ciągłego obciążenia, czyli warto mieć w zapasie taki bezpiecznik, przyda się podany link, gdyż taka sytuacja właśnie ma miejsce na salach z małą ilością mocy, faz i gniazdek.
Co możemy jeszcze zrobić, raczej nie będziemy zasilać się z agregatu, choć kiedyś osobiście byłem na weselu gdzie wyłączono energię elektryczną na kilka godzin, powiem tak szczerze, mało sympatyczna sytuacja dla państwa młodych a w szczególności dla DJ-a ! biedny, krył się po kątach, może jak się wzbogacicie na imprezach to warto pomyśleć i mieć taki rodzaj własnego nie zależnego zasilania, jeżeli chcecie mówicie o sobie - profesjonaliści.
Rozwiązanie, warto zaopatrzyć się w długie np. 30 metrów łącznie, lub więcej metrów w zależności od długości sal, w 3-fazowe przewody energetyczne uwaga ! dla nowych instalacji najlepiej 5-ęcio żyłowe: ( 3 żyły to 3-fazy; 4 żyła to Neutral; 5-żyła to PE-przewód ochronno-uziemniający) z jednej strony przewodu rozgałężnik: wtyk męski i żeński siłowy np. 16 A lub lepiej 32 A czyli gniazdo męskie i żeńskie podpięte pod zasilanie trójfazowe od przykładowo: zamrażalek, lodówek, gdzieś w części kuchennej sali weselnej a z drugiej strony już przy scenie te trzy fazy rozszyte na poszczególne 3 sztuki gniazdek 230V z uziemnieniem, poprzedzone zamontowanym np. 3- fazowym wyłącznikiem nad-prądowym, oraz dodatkowo a warto ! bo to nie dużo kosztuje a wiele zabezpiecza ! 3- fazowym tak zwanym wyłącznikiem przepięciowym ! ponieważ uwaga, lokal wcale nie musi posiadać tego typu zabezpieczenia przepięciowego np. dla tej linii zasilania, własny to własny, a stosujemy go w celu ochrony sprzętu podczas np. burzy lub możliwych zwarć między poszczególnymi fazami w praktyce to np. lużne linie przewodów energetycznych, bujające się między słupami podczas silnego wiatru lub ocierające o gałęzie, ale nie tylko.
Z tym tematem to już proszę konsultować się z elektrykiem który wykonuje domowe instalacje elektryczne.
A taki własny przewód siłowy wraz z zabezpieczeniem pozwoli zapomnieć o problemach z prądem przy scenie i często uratuje sprzęt przed poważną awarią z powodu przepięcia czyli nagłego chwilowego wzrostu napięcia zasilania sieci energetycznej znacznie powyżej 230V co jest naprawdę grożne dla sprzętu bo praktycznie w większości żaden bezpiecznik w waszym sprzęcie nie uratuje go od usterki ponieważ jest zbyt ,,wolny,, inaczej mówiąc fachowo zwłoczny i zanim się przepali to zawyżone napięcie wynikające z przepięcia w sieci energetycnej zdąży szybciej dotrzeć do zasilaczy, przetwornic sprzętu i go uszkodzić, a to duże koszty naprawy, kłopot, ale to nic ! w porównaniu z tym na czym dalej przede wszystkim grać i świecić na imprezie.

A teraz soft-start:
Układ miękkiego startu, we wzmacniaczu mocy, służy jako ogranicznik prądu rozruchowego pobieranego podczas włączenia do sieci energetycznej 230V/50Hz.
Podczas uruchamiania wzmacniacza, z zasilaczem transformatorowym powstaje impuls prądowy, który może doprowadzić do zadziałania zabezpieczenia linii zasilającej 230V/50Hz; zwykle są to bezpieczniki automatyczne klasy B, które nie są dedykowane do tak zwanych obciążeń indukcyjnych. ( czyli bezpiecznik automatyczny podany: np. B16 zadziała opadnie i rozłączy zasilanie sieci 230V )
Dlaczego tak się dzieje wyłącznie podczas załączenia: ponieważ problem dotyczy wszystkich urządzeń nie tylko wzmacniaczy zawierających ciężkie transformatory, olbrzymie kondensatory ale także np. dymiarek do dymu które zawierają grzałki o dużej mocy będące elementem indukcyjnym ale oporowym oraz pompki indukcyjne wprowadzające także jaki i załączające się co pewien czas grzałki zakłócenia do zasilającej sieci energetycznej powodując trzaski np. w grających kolumnach, dobrym rozwiązaniem w celu eliminacji trzasków jest zastosowanie wbudowanego solidnego filtru sieciowego.
Zwiększony prąd rozruchowy magnesuje rdzeń transformatora, ładuje kondensatory filtrujące w zasilaczu oraz dodatkowo zaspokaja zwiększony apetyt układów końcowych mocy w czasie trwania stanów nieustalonych. Wartość prądu w momencie włączenia może kilkakrtotnie przekroczyć jego maksymalną wartość znamionową.
Czasami włączenie wzmacniacza bez układu ograniczającego prąd rozruchowy jest wręcz niemożliwe; ale w rozbudowanych instalacjach często włączamy jednocześnie kilka, kilkanaście wzmacniaczy.
Ratunkiem dla przedstawionej sytuacji jest zastosowanie wzmacniaczy mocy z układem miękkiego startu (soft-start) oraz koniecznie z tak zwanym sekwencyjnym, krok po kroku, jeden po drugim itd. włączaniem poszczególnych wzmacniaczy np z opóżnieniem co 20 milisekund dla każdego załączanego następnego wzmacniacza.
Najprostszy układ soft-start wykorzystuje element elektroniczny, działający termicznie- temperaturowo tak zwany ,,termistor PTC,, połączony szeregowo z uzwojeniem pierwotnym transformatora sieciowego naszego wzmacniacza.
W następstwie zwiększenia temperatury termistora PTC (podczas włączenia wzmacniacza) bardzo szybko i gwałtownie rośnie jego rezystancja, ograniczając natychmiast prąd rozruchowy.
Wadą takiego rozwiązania jest stale obecna, minimalna rezystancja termistora PTC w układzie zasilającym wzmacniacza, czyli termistor jest zawsze ciepły, ponieważ cały czas płynie przez niego prąd zasilający ale już znacznie mniejszy ustabilizowany czyli prąd pracy.
Parametry elementów takiego układu są krytyczne i muszą być dokładnie dobrane do konkretnego modelu wzmacniacza mocy audio.
Ale rozwinięciem powyższego podstawowego prostego (taniego) układu soft-startu jest bezpieczny całkowicie ! układ z dodatkowym przekaźnikiem, który to zwiera element ograniczający prąd rozruchowy po automatycznie ustalonym czasie rozruchu.
Jako element ograniczający może być wykorzystany nadal termistor PTC albo rezystor o rezystancji około 10-20Ω/50W.
Najważniejszą zaletą tego ciekawego rozwiązania jest całkowite odłączenie, układu ograniczania prądu, czyli np. termistora PTC , właśnie po czasie rozruchu, czyli po załączeniu i wtedy podczas normalnej pracy wzmacniacza mocy układ miękkiego startu absolutnie już nie ogranicza prądu zasilania, czyli się nie grzeje ! i jest bezpieczny ! zasilanie wzmacniacz jest wtedy przełączone i doprowadzone poprzez bezpieczne styki przekażnika układu soft-start.
Istnieje wiele innych, bezpiecznych i technicznie właściwych droższych rozwiązań układów sterowania przekaźnikiem zwierającym element ograniczający prąd rozruchowy, np.:
a. cewka przekaźnika zasilana jest prądem zmiennym ( 12V~) z dodatkowego uzwojenia wtórnego transformatora
b. cewka przekaźnika zasilana jest prądem stałym narastającym z opóźnieniem czasowym wywołanym odpowiednią wartością pojemności kondensatora filtrującego.
A teraz dlaczego twój wzmacniacz buli ma problemy z załączeniem mimo że posiada fabryczny, zakładam ,że technicznie rozbudowany i zaawansowany, właściwy bezpieczny układ soft-startu: choć pewności na 100% nie mam, ponieważ trzeba zajżeć do środka wzmacniacza lub mieć jego schemat.
1. po prostu układ soft-start jest częściowo, uszkodzony, ma prawo, nic nie jest wieczne a on ciężko pracuje.
2. jest fabrycznie ,,wyregulowany,, obliczony np. na 50% I max rozruchowego czyli 7 Amper co dalej przy problemach z siecią energetyczna na salach i podpiętym innym sprzęcie powoduje, że w praktyce ten obliczony prąd jest nadal za duży na te ciężkie warunki rozruchu i załączenia twojej końcówki mocy.

Ja osobiście mogę zaproponować technicznie bezpieczny układ soft-startu opisany bardzo ogólnie wyżej, z zastosowaniem między innymi przekażnika, układ niezależny podpinany wyłącznie na zewnątrz w bezpiecznej izolowanej obudowie o pądzie rozruchu I=3 Ampery lub układ droższy z regulacją czasu i prądu rozruchu, gotowy elektroenergetyczny soft -start, ale to wszystko wyłącznie już na prywatnej rozmowie.
Pozdrawiam: NIKSE Serwis Estrada DJ.

[ Dodano: 2015-03-13, 12:29 ]
NIKSE: Drobne, ale ważne sprostowanie dotyczące tematu: Synq 2k2 Problem z prądem

Moi drodzy, uważajcie na podawane dane techniczne i informacje na stronach dystrybutorów, dotyczące parametrów technicznych sprzętu !
Dane techniczne często są podawane błędnie !
Tak jak w przypadku dystrybutora: X-BEAM - końcówek mocy - SYNQ
Zawsze przed zakupem czytajcie instrukcje manualną, napisaną przez producenta !

Ciąg dalszy ze sprostowaniem: informacja dla ,, buli ,,

Mogę zaproponować zewnętrzny soft-start o mocy minimum 3500 W czyli z zapasem 300 W dla Pana końcówki mocy: synq DIGIT 2K2
Ponieważ dopiero po napisaniu swojego ostatniego posta zorientowałem się ... ( moje niedopatrzenie ! )... , że dystrybutor: X-BEAM - końcówek mocy SYNQ podany pod linkiem:
,, http://www.x-beam.pl/inde...25&iProdId=1111 ,, - uwaga, podaje błędne dane techniczne !
... (celowo czy przez pomyłkę, nie wiem ?) ... dotyczące poboru mocy P (max peak)=2500W
W instrukcji manualnej wspólnej dla modeli: SYNQ DIGIT 1K0; 2K2; 3K6 link:
,, http://www.industrygear.c.../digit1k0_m.pdf ,, ... podana przez producenta, pobierana moc wynosi P (max peak)= 3200 W dla modelu: 2K2 a więc dystrybutor zgubił gdzieś, aż - 700 W ! na swojej stronie z informacją o produkcie !
Po nowych wyliczeniach ale już dla właściwej pobieranej mocy peak P=3200 W , prąd I maksymalny rozruchowy wynosi wówczas:
Imax rozruchowy=17.39 Amper w przybliżeniu 18 Amper czyli więcej niż zabezpieczenie nad-prądowe B16.
Oczywiście zawsze powinien pomóc w rozruchu wbudowany... (prawdopodobnie ? , tak podaje dystrybutor X-BEAM)... fabryczny soft-start w końcówce mocy, ale widocznie nie do końca sobie z tym rozruchem, załączeniem radzi lub jest uszkodzony, a serwisie powiedziano Panu cytuję:
,,Nic nie jest uszkodzone to stały numer w tych końcach, nawet w serwisie mi to powiedzieli, że tak będzie jak zabezpieczenie będzie poniżej 16c,,
Błędna odpowiedż serwisu, może sprzedawcy który udaje ,że ma serwis, odpowiedż typu ,,spycho-technika,,
Zadajmy sobie proste pytanie: dlaczego w końcówce projektant i producent zadecydowali o koniecznym zastosowaniu układu soft-startu ?
A może układu soft-startu w ogóle nie ma ! i właśnie dlatego ,,serwis-sprzedawca ?,, udzielił takiej informacji !
Charakterystyka:
- miękki start
,, od tak, aby sprzedać ! - taka informacja znajduje się na stronie dystrybutor X-BEAM !
I kto tu kręci ?- robi nas kupujących w balona ?

Zapraszam: NIKSE- Serwis Estrada
_________________
NIKSE Serwis Estrada DJ
 
 
ciasteczkowypotwor 
KrakersNagłośnienie: Nie gram głośno...
Wiek: 19
Dołączył: 09 Gru 2008
Posty: 5719
Skąd: wziąść kasę na wódkę?
Wysłany: 2015-03-22, 00:16   

NIKSE napisał/a:

Po nowych wyliczeniach ale już dla właściwej pobieranej mocy peak P=3200 W , prąd I maksymalny rozruchowy wynosi wówczas:
Imax rozruchowy=17.39 Amper w przybliżeniu 18 Amper czyli więcej niż zabezpieczenie nad-prądowe B16.


Zapraszam: NIKSE- Serwis Estrada


Zabezpieczenie nadpradowe B16 nie wyzwala przy prądzie 17.39A, aby wyzwoliło natychmiast (<0.1s) prąd musi być minimum 5 razy większy od nominalnej wartości. Aby wyzwolił termik musi być minimum 1,45 prądu nominalnego, dla obciążenia ciągłego.

Zanim napiszesz coś o wybijaniu esów to dowiedz się jak one działają.

[ Dodano: 2015-03-22, 00:23 ]
NIKSE napisał/a:

Rozpatrując podłączenie do sieci twojej końcówki mocy a dokładnie podanego modelu: synq DIGIT 2K2 - cyfrowa końcówka mocy 1U muszę stwierdzić i tu zaskoczenie, właśnie ta końcówka mocy ale podłączona wyłącznie tylko sama ! zaznaczam żadnych innych podłączonych urządzeń ! nie ma prawa się nie załączyć ! załączy się ! nawet podczas rozruchu ! ponieważ jej maksymalny pobór mocy wynosi w tak zwanym P Max Peak ! = 2500 Wat, wartość ta podana jest z danych technicznych katalogowych dla tego modelu l

Zapraszam: NIKSE- Serwis Estrada


Ty chyba nie masz pojęcia co to jest prąd rozruchu, a co to jest moc pobierana przez urządzenie, czy jego moc znamionowa.
_________________
Jestem bardzo kiepskim akustykiem, wiec mi nie wierzcie...

Serwisówki: http://bee.mif.pg.gda.pl/ciasteczkowypotwor/
http://chomikuj.pl/ciasteczkowypotwornie

∞πωΦεΩβλ°±Δφ
 
 
NIKSE 
Patrz i się ucz


Dołączył: 19 Gru 2014
Posty: 26
Skąd: Woj. mazowieckie
Ostrzeżeń:
 1/10/11
Wysłany: 2015-03-24, 19:47   

Witaj ciasteczkowypotwor

NIKSE: Do kolegi ciasteczkowegopotwora.

Kolego nie ma chwilowo czasu, ale zapewniam Cię, że wkrótce odpowiem na twój ostatni post skierowany raczej głównie do mojej osoby.

Odpowiem technicznie i co najważniejsze na forum: Estradowiec.pl:
w sposób praktyczny i zrozumiały dla kolegi buli, autora tematu oraz dodatkowo dla osób które działają w branży estradowej, ale nie są i nie muszą być elektronikami-serwisantami itp.
( tak jak zapewne Ty czy Ja nimi jesteśmy )

Żeby grać na sprzęcie wystarczy aby zajmujący się tą branżą znali od stron technicznej przydatne, praktyczne ogólne zasady elektroakustyki , elektroniki, elektrotechniki i wyłącznie tylko tyle teorii która pomaga im i jest nie zbędna w obsłudze oraz bezpiecznej eksploatacji sprzętu.
A, że teorii jest coraz więcej no bo i różnego sprzętu jest coraz więcej.

( Przyznaję, czasem nie da się wyjaśnić problematycznego technicznego tematu typu: ,, Synq 2k2 Problem z prądem ,, bez teorii w formie z forum elektroda.pl ponieważ tak nazwany ,, problem z prądem ,, dotyczy wielu użytkowników końcówek dużej mocy, różnych modeli i producentów )

Odpowiem wkrótce na dwa Twoje zarzuty co do mojego wcześniejszego wpisu i Mojej osoby.

Czyli cytuję Ciebie:

1. ciasteczkowypotwor: ,, Zanim napiszesz coś o wybijaniu esów to dowiedz się jak one działają ,,

NIKSE: I tu się mocno mylisz, kolego, nie bez powodu jest napisane B16 Amper, i tu Cię zaskoczę, moja odpowiedż oczywiście w następnym poście, póżniej, ponieważ wszedłeś bardzo głęboko w temat, a to już teoretyczny wykład z elektrotechniki dla elektryków, ale zapomniałeś o praktycznym ważnym szczególe przydatnym na estradzie, salach bankietowych.

2. ciasteczkowypotwor: ,, Ty chyba nie masz pojęcia co to jest prąd rozruchu, a co to jest moc pobierana przez urządzenie, czy jego moc.. itd ,,

NIKSE: A Ty przeoczyłeś jaka moc wyłącznie jest podana przez producenta, Ja na tej danej mocy bazowałem i zrobiłem proste wyliczenia.

Do usłyszenia, pozdrawiam: NIKSE

PS. Wyłączna uwaga do kolegi ciasteczkowegopotwora.

Kolego, nie znasz Mnie a ja Ciebie nie rób na forum osobistej, uszczypliwej przepychanki słownej.
Załóż sobie oddzielny temat, skierowany wyłącznie do Mnie, to sobie popierdoli.. o teorii, zluzuj, tu jesteśmy gościnnie, temat zakładał buli.
Ja nie neguję twoich postów w sposób uszczypliwy, jak najbardziej mogłeś odnieść się do mojej wypowiedzi, pisząc dokładnie to samo ale w innej formie.
Ja nie podważam nawet teraz twojej bogatej wiedzy technicznej, bardzo dobrze, że ją posiadasz i dzielisz się z innymi, pamiętaj obaj nie jesteśmy jedynymi monopolistami na wiedzę na forum, a forum Estradowiec.pl:
to nie śmietnik, to forum ma pomagać i każdy ma prawo tutaj zadać pytanie, udzielić różnej, może czasem dziwnej, mniej lub bardziej merytorycznej lub prawidłowej odpowiedzi.
Zapewniam Cię, że Ja z tej wymiany poglądów zawsze coś dla siebie pozyskam, ponieważ tu jest kontakt z realnym światem polskiej estrady.

Uwaga:
Ponieważ mogło być nie zauważone, dodatkowo, ponownie zamieszczam sprostowanie do mojego ostatniego długiego posta, myślę że może warto przeczytać....

Ciąg dalszy ze sprostowaniem:
Informacja dla ,, buli ,,

Mogę zaproponować zewnętrzny soft-start o mocy minimum 3500 W czyli z zapasem 300 W dla Pana końcówki mocy: synq DIGIT 2K2
Ponieważ dopiero po napisaniu swojego ostatniego posta zorientowałem się ... ( moje niedopatrzenie ! )... , że dystrybutor: X-BEAM - końcówek mocy SYNQ podany pod linkiem:
,, http://www.x-beam.pl/inde...25&iProdId=1111 ,, - uwaga, podaje błędne dane techniczne !
... (celowo czy przez pomyłkę, nie wiem ?) ... dotyczące poboru mocy P (max peak)=2500W
W instrukcji manualnej wspólnej dla modeli: SYNQ DIGIT 1K0; 2K2; 3K6 link:
,, http://www.industrygear.c.../digit1k0_m.pdf ,, ... podana przez producenta, pobierana moc wynosi P (max peak)= 3200 W dla modelu: 2K2 a więc dystrybutor zgubił gdzieś, aż - 700 W ! na swojej stronie z informacją o produkcie !
Po nowych wyliczeniach ale już dla właściwej pobieranej mocy peak P=3200 W , prąd I maksymalny rozruchowy wynosi wówczas:
Imax rozruchowy=17.39 Amper w przybliżeniu 18 Amper czyli więcej niż zabezpieczenie nad-prądowe B16.
Oczywiście zawsze powinien pomóc w rozruchu wbudowany... (prawdopodobnie ? , tak podaje dystrybutor X-BEAM)... fabryczny soft-start w końcówce mocy, ale widocznie nie do końca sobie z tym rozruchem, załączeniem radzi lub jest uszkodzony, a serwisie powiedziano Panu cytuję:
,, Nic nie jest uszkodzone to stały numer w tych końcach, nawet w serwisie mi to powiedzieli, że tak będzie jak zabezpieczenie będzie poniżej 16c ,,
Błędna odpowiedż serwisu, może sprzedawcy który udaje, że ma serwis, odpowiedż typu ,,spycho-technika,,
Zadajmy sobie proste pytanie: dlaczego w końcówce projektant i producent zadecydowali o koniecznym zastosowaniu układu soft-startu ?
A może układu soft-startu w ogóle nie ma ! i właśnie dlatego ,,serwis-sprzedawca ?,, udzielił takiej informacji !
Charakterystyka:
- miękki start
- taka informacja znajduje się na stronie dystrybutor X-BEAM ! - od tak, aby sprzedać !
I kto tu kręci ?- robi nas kupujących w balona ?

Pozdrawiam

[ Dodano: 2015-03-24, 20:05 ]
NIKSE napisał/a:
Witaj ciasteczkowypotwor

NIKSE: Do kolegi ciasteczkowegopotwora.

Kolego nie ma chwilowo czasu, ale zapewniam Cię, że wkrótce odpowiem na twój ostatni post skierowany raczej głównie do mojej osoby.

Odpowiem technicznie i co najważniejsze na forum: Estradowiec.pl:
w sposób praktyczny i zrozumiały dla kolegi buli, autora tematu oraz dodatkowo dla osób które działają w branży estradowej, ale nie są i nie muszą być elektronikami-serwisantami itp.
( tak jak zapewne Ty czy Ja nimi jesteśmy )

Żeby grać na sprzęcie wystarczy aby zajmujący się tą branżą znali od stron technicznej przydatne, praktyczne ogólne zasady elektroakustyki , elektroniki, elektrotechniki i wyłącznie tylko tyle teorii która pomaga im i jest nie zbędna w obsłudze oraz bezpiecznej eksploatacji sprzętu.
A, że teorii jest coraz więcej no bo i różnego sprzętu jest coraz więcej.

( Przyznaję, czasem nie da się wyjaśnić problematycznego technicznego tematu typu: ,, Synq 2k2 Problem z prądem ,, bez teorii w formie z forum elektroda.pl ponieważ tak nazwany ,, problem z prądem ,, dotyczy wielu użytkowników końcówek dużej mocy, różnych modeli i producentów )

Odpowiem wkrótce na dwa Twoje zarzuty co do mojego wcześniejszego wpisu i Mojej osoby.

Czyli cytuję Ciebie:

1. ciasteczkowypotwor: ,, Zanim napiszesz coś o wybijaniu esów to dowiedz się jak one działają ,,

NIKSE: I tu się mocno mylisz, kolego, nie bez powodu jest napisane B16 Amper, i tu Cię zaskoczę, moja odpowiedż oczywiście w następnym poście, póżniej, ponieważ wszedłeś bardzo głęboko w temat, a to już teoretyczny wykład z elektrotechniki dla elektryków, ale zapomniałeś o praktycznym ważnym szczególe przydatnym na estradzie, salach bankietowych.

2. ciasteczkowypotwor: ,, Ty chyba nie masz pojęcia co to jest prąd rozruchu, a co to jest moc pobierana przez urządzenie, czy jego moc.. itd ,,

NIKSE: A Ty przeoczyłeś jaka moc wyłącznie jest podana przez producenta, Ja na tej danej mocy bazowałem i zrobiłem proste wyliczenia.

Do usłyszenia, pozdrawiam: NIKSE

PS. Wyłączna uwaga do kolegi ciasteczkowegopotwora.

Kolego, nie znasz Mnie a ja Ciebie nie rób na forum osobistej, uszczypliwej przepychanki słownej.
Załóż sobie oddzielny temat, skierowany wyłącznie do Mnie, to sobie popierdoli.. o teorii, zluzuj, tu jesteśmy gościnnie, temat zakładał buli.
Ja nie neguję twoich postów w sposób uszczypliwy, jak najbardziej mogłeś odnieść się do mojej wypowiedzi, pisząc dokładnie to samo ale w innej formie.
Ja nie podważam nawet teraz twojej bogatej wiedzy technicznej, bardzo dobrze, że ją posiadasz i dzielisz się z innymi, pamiętaj obaj nie jesteśmy jedynymi monopolistami na wiedzę na forum, a forum Estradowiec.pl:
to nie śmietnik, to forum ma pomagać i każdy ma prawo tutaj zadać pytanie, udzielić różnej, może czasem dziwnej, mniej lub bardziej merytorycznej lub prawidłowej odpowiedzi.
Zapewniam Cię, że Ja z tej wymiany poglądów zawsze coś dla siebie pozyskam, ponieważ tu jest kontakt z realnym światem polskiej estrady.

Uwaga:
Ponieważ mogło być nie zauważone, dodatkowo, ponownie zamieszczam sprostowanie do mojego ostatniego długiego posta, myślę że może warto przeczytać...

NIKSE: Drobne, ale ważne sprostowanie dotyczące tematu: Synq 2k2 Problem z prądem

Moi drodzy, uważajcie na podawane dane techniczne i informacje na stronach dystrybutorów, dotyczące parametrów technicznych sprzętu !
Dane techniczne często są podawane błędnie !
Tak jak w przypadku dystrybutora: X-BEAM - końcówek mocy - SYNQ
Zawsze przed zakupem czytajcie instrukcje manualną, napisaną przez producenta !

Ciąg dalszy ze sprostowaniem:
Informacja dla ,, buli ,,

Mogę zaproponować zewnętrzny soft-start o mocy minimum 3500 W czyli z zapasem 300 W dla Pana końcówki mocy: synq DIGIT 2K2
Ponieważ dopiero po napisaniu swojego ostatniego posta zorientowałem się ... ( moje niedopatrzenie ! )... , że dystrybutor: X-BEAM - końcówek mocy SYNQ podany pod linkiem:
,, http://www.x-beam.pl/inde...25&iProdId=1111 ,, - uwaga, podaje błędne dane techniczne !
... (celowo czy przez pomyłkę, nie wiem ?) ... dotyczące poboru mocy P (max peak)=2500W
W instrukcji manualnej wspólnej dla modeli: SYNQ DIGIT 1K0; 2K2; 3K6 link:
,, http://www.industrygear.c.../digit1k0_m.pdf ,, ... podana przez producenta, pobierana moc wynosi P (max peak)= 3200 W dla modelu: 2K2 a więc dystrybutor zgubił gdzieś, aż - 700 W ! na swojej stronie z informacją o produkcie !
Po nowych wyliczeniach ale już dla właściwej pobieranej mocy peak P=3200 W , prąd I maksymalny rozruchowy wynosi wówczas:
Imax rozruchowy=17.39 Amper w przybliżeniu 18 Amper czyli więcej niż zabezpieczenie nad-prądowe B16.
Oczywiście zawsze powinien pomóc w rozruchu wbudowany... (prawdopodobnie ? , tak podaje dystrybutor X-BEAM)... fabryczny soft-start w końcówce mocy, ale widocznie nie do końca sobie z tym rozruchem, załączeniem radzi lub jest uszkodzony, a serwisie powiedziano Panu cytuję:
,, Nic nie jest uszkodzone to stały numer w tych końcach, nawet w serwisie mi to powiedzieli, że tak będzie jak zabezpieczenie będzie poniżej 16c ,,
Błędna odpowiedż serwisu, może sprzedawcy który udaje, że ma serwis, odpowiedż typu ,,spycho-technika,,
Zadajmy sobie proste pytanie: dlaczego w końcówce projektant i producent zadecydowali o koniecznym zastosowaniu układu soft-startu ?
A może układu soft-startu w ogóle nie ma ! i właśnie dlatego ,,serwis-sprzedawca ?,, udzielił takiej informacji !
Charakterystyka:
- miękki start
- taka informacja znajduje się na stronie dystrybutor X-BEAM ! - od tak, aby sprzedać !
I kto tu kręci ?- robi nas kupujących w balona ?

Pozdrawiam
_________________
NIKSE Serwis Estrada DJ
 
 
NIKSE 
Patrz i się ucz


Dołączył: 19 Gru 2014
Posty: 26
Skąd: Woj. mazowieckie
Ostrzeżeń:
 1/10/11
Wysłany: 2015-03-26, 00:44   

Witaj raziel

NIKSE: Brawo raziel !

Wiedziałem, że na forum estradowiec.pl jest dużo osób z wiedzą techniczną wykraczającą znacznie poza niezbędną DJ-ejkę i estradę.
Praca i praktyka jednak czyni mistrza:
Cytuję Ciebie raziel: ,,to ja dorzucę swoje 3 grosze,,
Nie bądż taki skromny, to nie trzy grosze, to post na wagę złota.
To co napisałeś raziel, to skomasowana właściwa informacja o bezpiecznikach typu B tak zwanych popularnie ,,esach,,
Pytanie jakie zadałeś sobie i innym forumowiczom to strzał w dziesiątkę.
Teraz tylko, przeanalizuj jak bardzo krótki jest: czas zadziałania/wyłączenia B16 Amper w skutek przepływu ,, długotrwałego ???,,
prądu, większego od znamionowego dla tego bezpiecznika (czyli prądu rozruchowego/załączenia dla końcówki mocy: synq DIGIT 2K2/3200W peak)
a będziesz wiedział:
czy zadziała wyzwalacz elektromagnetyczny w B16 Amper w praktycznym na scenie dla estradowca czasie załączenia końcówki:
synq DIGIT 2K2/3200W peak ? , czy może nie zadziała zabezpieczenie w B16 Amper ?

Pozdrawiam raziel :

[color=red]
Zaniżanie poziomu forum.

KOSZ[/color]
_________________
NIKSE Serwis Estrada DJ
Ostatnio zmieniony przez ciasteczkowypotwor 2015-03-26, 17:41, w całości zmieniany 3 razy  
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Ten temat jest zablokowany bez możliwości zmiany postów lub pisania odpowiedzi
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  
 
   

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template created by Qbs. Template theme based on Unofficial modifications.


EventRoom.pl