Estradowiec.pl - Nagłośnienie i Estrada - Wortal sprzętu Pro Audio Strona Główna

Ogłoszenie 
Eventroom.pl

Poprzedni temat «» Następny temat
Autor Wiadomość
Praca monitorowca pytanie
AntekAntek1 
Aspirant d/s smyczy

Wysłany: 2016-06-23, 06:38   Praca monitorowca pytanie

Witam Panowie i Panie.

Chciałbym się dowiedziec jak wyglada sprawa pracy na monitorach a dokładniej jak wygląda sama realizacja.
Powiedzmy ze mamy dobrze znany mikser yamaha M7CL.
Oczywiscie monitory przed praca przegwizdane, połączenia zrealizowane i do dzieła. (Ja może napisze jak ja to widzę a wy mnie najwyzej poprawcie. )

MONITORY:
A wiec siadam za stołem ustawiam wszystkie wysyłki na pre. Ustawiam poziom Gain na wejsciu na głównej warstwie dla poszczególnych instrumentów po kolei. Faderów nie ruszam. Nastepnie przechodze do wysyłania na poszczególne monitory w tryb SENDS ON FADER i zaczynam wysyłać to co konkretni muzycy chcą + ewentualana korekcja w kanale. <hmm> ????

SIDEFILLE:
Kolejną sprawą jest sidefill. I widzę to tak. Po wysłaniu tego co trzeba do monitorów artystów w trybie SENDS ON FADER wracam do głównej warstwy i robie ogólny miks już na faderach wysyłając wszystko tak jakby się realizowało przody przez wyjscie LR. <hmm> ????

GRUPOWANIE:
Kolejną sprawą jest grupowanie sygnałów i wysyłanie zgrupowanych kanałów do monitorów. Tutaj nie mam pomysłu żadnego. <hmm> ????

ODSŁUCH PRZY STOLE:
Ostatnią rzeczą o którą chciałem zapytać to odsłuch przy stole. Z jakiej wysyłki go realizować (któryś wolny AUX czy może np CUE) <hmm> ????

Z góry dzięki za odpowiedz.

DjDamiano 
ESTRADOWIEC

Zaproszone osoby: 1
Nagłośnienie: skuteczne
Oświetlenie: Różne ledy i inne
Wysłany: 2016-06-23, 09:44   

Od końca, monitor przy stole tylko i wyłącznie w trybie cue. Nie wyobrażam sobie jakoś specjalnie dokręcenia dźwięku na innym przetworniku niż ten który ma muzyk. To samo w przypadku zmiany proporcji na jakąś tam prośbę. Cue monitora wskazanego przez muzyka i odsłuchujesz co się zmienia po Twojej korekcji.

Grupowanie kanałów dla mnie sprawdza się jedynie dla perkusji (wysyłka innym muzykom nie perkusiście) oraz przy chórkach.

Miks w sidefill zawsze po uzgodnieniu z zespołem. Różne są preferencje, jedni chcą mieć obraz całości inni potrzebują tylko loopy i wokal a jeszcze inni sekcję rytmiczną żeby być "równo" po wyjściu z zasięgu swojego wedge. Nowa moda ostatnio spotkała mnie dwa razy, granie na "pół ucha" czyli jedna słuchawka i tam swój instrument/wokal drugie ucho ogarnia mix całości z sidefill'a

Co do pracy w SOF jak najbardziej ale to już kwestia indywidualnych upodobań. Ja w konsoli stricte monitorowej gram wszystko post fader, kręcę jak na froncie: gain>korekcja>dynamika>hebel na zero db i wtedy wysyłkapo faderach.

AntekAntek1 
Aspirant d/s smyczy

Wysłany: 2016-06-23, 10:28   

DjDamiano, dzięki za odpowiedź.
Mam pytanie odnośnie grupowania i miksowania.

Jak wykonać grupowanie w przypadku M7CL np dla bębnów i wysłać to w monitor drummachera??

Co do SOF. Jest to w sumie wygodne i sensowne ale każdy ruch tłumika (ustawienie post) np na wokalu w trakcie koncertu będzie skutkować obniżeniem lub wzmocnieniem sygnału w każdym monitorze do którego został wysłany sygnał ??

Co do korekcji. Generalnie kręcić tak jak słysze w monitorze ustawionym u mnie obok stanowiska i korygować ewentualnie na prośbę muzyka.

DjDamiano 
ESTRADOWIEC

Zaproszone osoby: 1
Nagłośnienie: skuteczne
Oświetlenie: Różne ledy i inne
Wysłany: 2016-06-23, 10:35   

Zakładam że miksuję wszystkie tory do Aux, sidefill również, więc tłumików ruch ewentualnie służy mi do ściszenia wszystkiem danego elementu bez klikania milin razy po wysyłkach. Co do grupowania nie odpowiem Ci jednoznacznie bo moje kompetencje w M7 zwyczajnie na to nie pozwalają.
Co do korekcji, zazwyczaj intuicyjnie, bardzo uważając na dynamikę, część z muzyków nie lubi ciasnych bramek i mocnej kompresji.

Odpowiedz do tematu