Estradowiec.pl - Nagłośnienie i Estrada - Wortal sprzętu Pro Audio Strona Główna

Ogłoszenie 
Eventroom.pl

Poprzedni temat «» Następny temat
Autor Wiadomość
Zabudowa perkusji - drum booth
Marm 
Niczego nie dotykam

Wysłany: 2017-11-13, 23:40   Zabudowa perkusji - drum booth

W kościele w którym nagłaśniam chcemy zabudować perkusję i ją nagłośnić ponieważ w pomieszczeniu o długi czasie pogłosu, dwóch nawach (główna ma 11 m wysokości) perkusja robi straszny hałas. odbija się od sufitów, ścian itp.
Cały zespół gra na odsłuchach dousznych, bass idzie w linie, jedynie gitarę akustyczną trochę słychać akustycznie ale to jest pomijalne.

Ponieważ jest to zabytek nie może to być nic wybudowane na stałe wiec wybudowanie pomieszczenia z regipsu itp odpada.
Myślałem o czymś na niedużym podeście, być może z jakimiś wysuwanymi kółeczkami żeby w razie czego można było całość przesuwać.
Zabudowa będzie w rogu pomieszczenia tak więc w zasadzie z dwóch stron nie ma potrzeby żeby była widoczność, natomiast z przodu oraz z prawej strony (niekoniecznie całej) musi być kontakt wzrokowy.
Myślę o konstrukcji z płyt np MFP obitej/pomalowanej z zewnątrz, środku wygłuszenie można zrobić z paneli z wełny PT80.

Czy ma ktoś doświadczenie w budowaniu takich "domków"?
1. Z czego zrobić część przeźroczystą?
Jest pomysł zakupu ekranu z plexi i zaadaptowanie go do tego celu, ale w sumie nie mało to kosztuje i chyba nie potrzeba żeby był od "podłogi" do "sufitu". Inny pomysł to panele z szyby zespolonej zabudowanej w cienkiej ramce PCV. Pracuję w fabryce okien więc jest to do zamówienia na wymiar. Oczywiście fix'y, nie otwierane. Tylko to trochę waży, za to dość dobrze izoluje. Jest wersja zespolenia dzwiękochłonnego ale to chyba sporo kosztuje.
2. Czy tłumić całą powierzchnię boczną, dół przodu i sufit wełną PT80? NA podłogę damy jakąś wykładzinę.
3. Jakie są optymalne wymiary żeby nie było Ok? Czytałem gdzieś że perkusja kiepsko brzmi nagłośniona w zbyt małym pomieszczeniu
4. Jak zrobić podest żeby nie dudnił. Pomysł jest żeby zrobić konstrukcję z płyt krzyżujących się tworzących małe prostokątne komórki.
5. Na co zwrócić jeszcze uwagę?
Oczywiście o odpowiednich przepustach kablowych i wentylacji pamiętam i mam na to trochę pomysłów.

Trochę pieniędzy trzeba będzie wydać wiec wolę dopytać, może już ktoś walczył z podobnym tematem.

Pozdrawiam

DjDamiano 
ESTRADOWIEC

Zaproszone osoby: 1
Nagłośnienie: skuteczne
Oświetlenie: Różne ledy i inne
Wysłany: 2017-11-15, 09:05   

Zazwyczaj w rozwiązaniach tego typu, spotykam 2-3 lub 4 segmentowe ramy drewniane, które do wysokości 80cm max 1m mają wypełnienie wełną + estetyczne wykończenie, w górnej części wmontowane klasycznie (po stolarsku) plexi 5mm. Wysokość całości odpowiednio do wzrostu perkusisty +10cm na górę zarzucają jedną dużą lub dwie płyty lekkie z pianką piramidką i choć na pierwszy rzut oka nie wygląda to mega inżyniersko to de facto zdaje egzamin bardzo dzielnie. Kwestia estetyki to już indywidualne umiejętności manualne. W dwóch nie spokrewnionych miejscach z tematyką gospelowo-uwielbieniową, które znam, spełnia to woje założenie.

Marm 
Niczego nie dotykam

Wysłany: 2017-11-17, 23:11   

Dzięki za odzew.
Czyli nie ma co sobie zawracać głowy z szybami tylko wstawić panele z pleksy i tyle.
O panelach z piramidkami na sufit nie pomyślałem. Faktycznie będzie najłatwiej to zrobić bo wełnę było by dość ciężko dobrze zamocować żeby spełniała swoją rolę.

DjDamiano 
ESTRADOWIEC

Wysłany: 2017-11-20, 10:27   

i jedno i drugie przy tej grubości materiału działa bardziej jako rozproszenie i częściowe tłumienie tylko najwyższych częstotliwości co poprawia warunki akustyczne samego perkusisty ale wpływa też bardzo pozytywnie na mikrofony i sygnał do nich docierający.

Marm 
Niczego nie dotykam

Wysłany: 2017-11-20, 18:31   

Chyba nie do końca. Piramidki jak najbardziej tak jak napisałeś, ale wełna dość dobrze pochłania dźwięk przy odpowiedniej grubości, a najlepiej jeszcze ją odsunąć od przegrody na np 5 cm ale wiadomo że to najczęściej nie jest możliwe przy zabudowie perkusji.
Wełna PT80 przy grubości 100mm ma współczynniki pochłaniania dźwięku na poziomie:
125Hz - 0,70
250Hz - 1,00
500Hz - 1,00
1kHz - 0,90
2kHz - 0,85
4kHz -0,85
czyli dość niezłe.
Ja wiem że poniżej 125Hz perkusja tez sporo gra, ale 0,7 to i tak nieźle. Inne wełny mają czasami 0,2.
Dlatego z tej wełny wszyscy robią panele akustyczne lub wytłumienia pomieszczeń dla perkusji.
Pytanie czy będzie jeszcze do kupienia. Isover zastąpił ją obecnie wełną TECH Slab MT 4.1 i jeszcze nigdzie nie widzę pomiarów współczynnika pochłaniania dźwięku dla tej wełny. Niby jest to odpowiednik PT80 ale dla budowlańców parametry akustyczne nie zawsze są najważniejsze.

Na sufit poszukam jakiejś pianki piramidkowej. Jest tego trochę na rynku. Mam nadzieję że znajdę sensowny produkt.
Ostatnio zmieniony przez Marm 2017-11-20, 20:46, w całości zmieniany 1 raz  

DjDamiano 
ESTRADOWIEC

Wysłany: 2017-11-22, 13:26   

Zgoda ze współczynnikiem tłumienia wełny, sęk w tym że akwarium zamontowane w kościele będzie wyglądać dość kozacko z 100mm+ "sufitem". Do tego odniosłem swoje spostrzeżenie.

Marm 
Niczego nie dotykam

Wysłany: 2017-11-23, 18:56   

:)
Nie mamy wyjścia. Zresztą kościół jest starym Kościołem Ewangelickim który w czasie wojny rozkradziono z elementów wystroju tak więc obecnie nie jest jakoś w środku bogato zdobiony i wyposażony więc nie powinno być problemu. Boki i tył to i tak będzie coś nieprzeźroczystego więc wełna pokryta jakąś przepuszczającą dźwięk tkaniną powinna być ok. Obecnie jest to Kościół Zielonoświątkowy.

Gorzej z kupnem wełny PT80. Isover już jej nie produkuje, a dla następcy tej wełny czyli Isover TECH Slab MT 4.1 producent nie deklaruje współczynnika pochłaniania dźwięku... Tak więc nie wiadomo tak na prawdę jaki on jest.

follow 
Aspirant d/s smyczy

Wysłany: 2018-03-11, 15:41   

ciekawe rozwiazanie podziwiam !

Odpowiedz do tematu