Estradowiec.pl - Nagłośnienie i Estrada - Wortal sprzętu Pro Audio Strona Główna

Ogłoszenie 
Eventroom.pl

Poprzedni temat «» Następny temat
Autor Wiadomość
Prawa autorskie i inne
jegomosc 
To ja skoczę po piwo i kebab

Nagłośnienie: Proel Flash PRO
Ostrzeżeń:
 1/10/11
Wysłany: 2012-10-19, 09:19   

Ktoś się chwalił wtykami w ZAiKSie więc mam jego pytanie. Chodzi mi mianowicie o portal MUZODAJNIA.PL - jeśli chodzi o ceny i dostępność komercyjnej muzyki to jest to chyba najlepsza opcja.

Jeśli ktoś mi powie, że "nie wolno grać", albo że "trzeba mieć licencję" to ja bardzo proszę o podstawę prawną. MP3 kupiona w sieci niczym nie różni się od pliku zapisanego na CD moim zdaniem.

Ogólnie to paranoją wydaje mi się sytuacja, w której "użytkownicy prawa" czyli my, dj-e, nie mamy jasnych i klarownych zasad PRAWNYCH, nie mówię o zasadach wymyślanych sobie wciąż przez złodziejskie organizacje.

Kolejna rzecz - mówicie tutaj często o sytuacji, w której ktoś zabiera wasze pliki z case'a i je sprawdza. A przecież nie graliście podczas imprezy z wszystkich płyt. W Polsce można posiadać ściągnięte z sieci mp3, nie wolno ich grać - kto mi udowodni, że ja grałem ten kawałek akurat z nielegalnego źródła?

www.djdowynajecia.pl

DjDamiano 
ESTRADOWIEC

Zaproszone osoby: 1
Nagłośnienie: skuteczne
Oświetlenie: Różne ledy i inne
Wysłany: 2012-10-19, 10:12   

jegomosc napisał/a:
Ogólnie to paranoją wydaje mi się sytuacja, w której "użytkownicy prawa" czyli my, dj-e, nie mamy jasnych i klarownych zasad PRAWNYCH, nie mówię o zasadach wymyślanych sobie wciąż przez złodziejskie organizacje.

Kolejna rzecz - mówicie tutaj często o sytuacji, w której ktoś zabiera wasze pliki z case'a i je sprawdza. A przecież nie graliście podczas imprezy z wszystkich płyt. W Polsce można posiadać ściągnięte z sieci mp3, nie wolno ich grać - kto mi udowodni, że ja grałem ten kawałek akurat z nielegalnego źródła?

Czasem mi się wydaje, że sami chcemy dokręcić to co już jest wystarczająco zakręcone.

Jeżeli posiadasz nielegalnie broń to nikt nie zarzuca Ci z miejsca zabójstwa tylko nielegalne posiadanie. Masz pliki? Zachodzi uzasadniona obawa że z nich kożystałeś. Na nośnikach cyfrowych Wydział przestępczości gospodarczej udowodni Ci czy zagrałeć Coco jumbo czy nie a wtedy się pozostanie zarumienić.

Co do "takosamości pliku na CD" Otóż nie, nie i jeszcze raz nie. Jeżeli masz płytę ze sklepu to poczytaj ze zrozumieniem, co jest napisane o publicznym odtwarzaniu bez zezwolenia. Plik kupujesz albo na użytek własny (czyt. słuchanie muzyki w domu czy na mp3 przez słuchawki) albo z prawem do publicznego odtwarzania. Co tu jest do rozumienia?

jegomosc 

Ostrzeżeń:
 1/10/11
Wysłany: 2012-10-19, 13:37   

To, że WSZYSTKO kupujesz do własnego użytku, a jeśli zapłacisz tantiemy (ty-lokal-ktokolwiek) to możesz je publicznie emitować. Dlaczego niby mp3 miałaby się tutaj różnić od CD? Czy jest jakakolwiek podstawa prawna zabraniająca komuś kto posiada legalne pliki mp3 (za które oczywiście zapłacił) grania ich na imprezie po zapłaceniu tantiem?

[ Dodano: 2012-10-19, 14:38 ]
DjDamiano napisał/a:

Czasem mi się wydaje, że sami chcemy dokręcić to co już jest wystarczająco zakręcone.

Jeżeli posiadasz nielegalnie broń to nikt nie zarzuca Ci z miejsca zabójstwa tylko nielegalne posiadanie. Masz pliki? Zachodzi uzasadniona obawa że z nich kożystałeś.

Tyle, że w Polsce wg. prawa oczywiście nie możesz mieć broni bez zezwolenia, ale możesz oczywiście posiadać na swoim dysku czy odtwarzaczu mp3 "pirackie" pliki, bo u nas nielegalne jest udostępnianie ich innym a nie samo ich posiadanie/użytkowanie. Trzymajmy się litery prawa, nie dajmy się zwariować.

www.djdowynajecia.pl

G-est 
Patrz i się ucz

Nagłośnienie: W miarę mobilne
Wysłany: 2012-10-19, 13:58   

DjDamiano napisał/a:

Plik kupujesz albo na użytek własny (czyt. słuchanie muzyki w domu czy na mp3 przez słuchawki) albo z prawem do publicznego odtwarzania.

Każdy legalnie nabyty materiał muzyczny na cd czy mp3 (pomijając te na wolnej licencji) aby mógł być odtwarzany publicznie potrzebuje zezwolenia od organizacji zbiorowego zarządzania prawami autorskimi.
Zapłacisz tantiemy i dopiero wtedy takowe prawo posiadasz.

DjDamiano 
ESTRADOWIEC

Wysłany: 2012-10-19, 14:47   

G-est napisał/a:
Każdy legalnie nabyty materiał muzyczny na cd czy mp3 (pomijając te na wolnej licencji) aby mógł być odtwarzany publicznie potrzebuje zezwolenia od organizacji zbiorowego zarządzania prawami autorskimi.
Zapłacisz tantiemy i dopiero wtedy takowe prawo posiadasz.

A czy ja w cytacie powyżej Twojego napisałem co innego??

jegomosc 

Ostrzeżeń:
 1/10/11
Wysłany: 2012-10-21, 14:03   

Piszesz o istnieniu legalnie kupionych plików, które niezależnie od opłaconych tantiem nie mogą być publicznie odtwarzane. Zastanawiam się na jakiej podstawie tak piszesz...

www.djdowynajecia.pl

DjDamiano 
ESTRADOWIEC

Wysłany: 2012-10-21, 20:13   

Piszę o plikach zakupionych bez praw do publicznego - komercyjnego wykorzystania. Rozróżniam opłacenie tantiem od licencji na publiczne odtwarzanie. Tantiemy są naliczane i dystrybuowane na podstawie zestawień utworów od organizatorów imprez lub dj lub zespołów coverowych. Jeżeli gdzieś tam nie żądają takowych to dziwne, bo w mijającym tygodniu przygotowywałem takowe do dwóch lokali. Płacący opłaty ryczałtowe w jednym przypadku i opłaty "od sztuki" zostali przez oddział regionalny poproszeni o zaktualizowanie list autorów muzyki/tekstu oraz wykonawców. Tak się dzieje cyklicznie mniej więcej co półtora roku.

Ostatnio zmieniony przez DjDamiano 2012-10-21, 20:14, w całości zmieniany 1 raz  

Kamol17 
Patrz i się ucz

Nagłośnienie: 4000w RMS
Wysłany: 2013-06-27, 15:09   

A jak sprawa wygląda jak chcę grać na imprezie remixy , które nigdy nie zostały wydane na żadną płytę i nie można ich nigdzie legalnie kupić. Chodzi mi np. o takie utwory mniej znanych dj-ów: http://www.youtube.com/watch?v=kWzwu-txOJU
Pobrać tę piosenkę w formacie mp3 to nie problem , ale jak potem udowodnić zaiksowi (jeżeli wgl trzeba , ale policji ), że mam jej oryginał?!
Ostatnio zmieniony przez Kamol17 2013-06-27, 18:42, w całości zmieniany 1 raz  

bartek3033 
Zapnę wtyczki

Nagłośnienie: Mackie HD, HK EPX, SRM450
Ostrzeżeń:
 1/10/11
Wysłany: 2013-06-27, 20:30   

No właśnie nie wiem jak to jest, ale jak się zastanowisz, to większość takich piosenek jest już sama w sobie nielegalna...
Zrobiona w pirackim flu na spiraconych vst, z użyciem sampli bez zgody autorów.

Kamol17 
Patrz i się ucz

Wysłany: 2013-06-27, 20:59   

Racja.. Ale zostaje chyba takie grać bo co zrobić? :D W klubach tylko takie lecą.

DjDamiano 
ESTRADOWIEC

Wysłany: 2013-06-27, 21:25   

Do jakich Ty klubów chodzisz?? :roll: :mrgreen:

bartek3033 
Zapnę wtyczki

Ostrzeżeń:
 1/10/11
Wysłany: 2013-06-27, 22:12   

DjDamiano, w obecnych czasach, bardziej na miejscu jest pytanie, gdzie takiej muzyki nie grają...

Kamol17 
Patrz i się ucz

Wysłany: 2013-06-27, 22:36   

Ja nie chodzę. Byłem parę razy i naprawdę takie grają. A jak grasz imprezę dla liceum to też tylko taką muzę się gra. I większości rmx się nie znajdzie na oryginalnych płytkach. Zostaje chyba mieć pendriva + oryginalne płytki do wglądu ;)

DjDamiano 
ESTRADOWIEC

Wysłany: 2013-06-28, 03:00   

Zdarza mi się często nagłaśniać imprezy prowadzone przez dj-a lub kilku dla liceów, studentów a ostatnio nawet gimnazjalistów i zabicie mnie nikt tam nie gra remixów home made. Jest tyle materiału remixowanego przez uznanych ludzi, że ciężko mi zrozumieć po co ktoś gra inne chyba że promuje znajomego.
Co do pytania za co 2k do zaiks - to roczna (!) licencja na wykonanie kopi cyfrowej z legalnego nośnika z prawem do publicznego odtwarzania. Wykupujący licencję zobowiązuje się do posiadania jednej kopi do użytku własnego podczas odtworzeń publicznych oraz udostępnienia organom kontroli oryginału!
Czytać regulaminy, nie każcie kopiować ich tu ctrl+c/ctrl+v bo to zalatuje lenistwem Panowie :p

Grzesiek 
Patrz i się ucz

Nagłośnienie: 5kW + 2kW MON
Oświetlenie: lampka przy mikserze
Wysłany: 2013-12-15, 00:41   

Witajcie.

Czy aby mieć możliwość legalnego odtwarzania plików z komputera, uzyskanych z DJ Promotion, potrzebuję również licencję DJSPAV (zakładam, że tantiemy ZAiKS są opłacone przez organizatora)?
Każdy plik posiada stosowny certyfikat z DJ Promotion (wydrukowane PDFy, które mam przy sobie :) .

Z regulaminu DJ Promotion:

Użytkownik nabiera prawo do sciagniecia pliku cyfrowego w terminie 48 godzin. Plik taki można
zapisac jednorazowo na płycie CD-R lub innym urzadzeniu (np. dysku) magazynujacym pliki audio,
który posłuży do odtworzenia pliku. Użytkownik jest tzw. end-userem czyli użytkownikiem
koncowym – bez prawa odstepowania materiału innym osobom. Pliki umieszczone na serwerze sa
własnoscia podanych przy nich wydawców; udostepnianie ich osobom trzecim jest niedopuszczalne i
stanowi naruszenie prawa autorskiego. Użytkownik może skopiowac utwór tylko na własne potrzeby w
celu wykorzystania go do odtworzenia publicznego
tylko personalnie przez Użytkownika.

Pozdrawiam,
Grzesiek

musicserwis 
Monitorowiec

Nagłośnienie: głośne
Oświetlenie: ładne
Wysłany: 2013-12-15, 07:51   

Jeśli to pliki MP3 to na 99% licencja (2000 rocznie) nie jest potrzebna

możesz napisać czy warto kupować od nich ten pakiet ? ile kosztuje itp.

DooOminO 
Noszę już kejsy

Wysłany: 2013-12-15, 13:05   

Czyli dobrze zrozumiałem? Jeżeli opłacę roczną licencje zaiks to mogę grać jedynie z oryginalnych płyt np? Nie mogę pobrać piosenki np z ulub.pl i ją odtworzyć?

bartek3033 
Zapnę wtyczki

Ostrzeżeń:
 1/10/11
Wysłany: 2013-12-15, 13:10   

Z tego co rozumiem, ta licencja daje ci jedynie prawo, do skopiowania orginalnego nosnika CD.
Natomiast pliki z ulub, sa od poczatku do konca pirackie.

Grzesiek 
Patrz i się ucz

Nagłośnienie: 5kW + 2kW MON
Oświetlenie: lampka przy mikserze
Wysłany: 2013-12-15, 13:14   

Jeśli opłacisz roczną licencję DJSPAV, to możesz grać z kopii zrobionych ze swoich oryginałów, ulub.pl nie wchodzi w grę.

Co do DJ Promotion, to dopiero zamierzam się tam zarejestrować.
Tu jest regulamin dotyczący zakupu "legalnych" plików :
http://ns395176.ovh.net/f...ol_2013(01).pdf

Pozdrawiam,
Grzesiek

musicserwis 
Monitorowiec

Nagłośnienie: głośne
Oświetlenie: ładne
Wysłany: 2013-12-15, 13:21   

żadna licencja nie legalizuje pirackich MP3 ściągniętych z Internetu

Odpowiedz do tematu