Estradowiec.pl - Nagłośnienie i Estrada - Wortal sprzętu Pro Audio Strona Główna

Ogłoszenie 
Eventroom.pl

Poprzedni temat «» Następny temat
Autor Wiadomość
Licencje,Muzyka itp... - Oco chodzi?
B.Sliwa 
Umiem zwijać kable

Ostrzeżeń:
 1/10/11
Wysłany: 2010-10-15, 09:00   

Sorki as przed chwilą przeczytałem http://www.wykop.pl/ramka...aresztuje-djow/

[ Dodano: 2010-10-15, 10:13 ]
Żeby nie było jeszcze jeden ciekawy komentarz:
"o tym, że takie akcje są "potrzebne" i jaką "fortunę" otrzymują później artyści, których "praw" bronią organizacje pisano niejednokrotnie na wprost.pl

Tak mnie ten temat wk!!!ia, że postanowiłem przekleić, choć pewnie nadawałoby się na osobny wykop :/

Co mi zrobisz, jak mnie złapiesz
Skalę nieprawidłowości w działalności ZAiKS pokazuje przypadek Hanny Kotkowskiej-Barei, wdowy po genialnym prześmiewcy peerelowskich absurdów. Bareja był autorem scenariusza i reżyserem popularnych i często emitowanych seriali (m.in "Zmiennicy" i "Alternatywy 4") oraz filmów (m.in. "Co mi zrobisz, jak mnie złapiesz"). Kotkowska-Bareja rocznie z ZAiKS dostaje 15 tys. zł, mniej niż współscenarzysta jednego z filmów jej męża. Przykładów dziwnych rozliczeń ZAiKS z twórcami jest więcej. Bolesław Gryczyński, współautor muzyki do piosenki Bohdana Smolenia "Ani be, ani me, ani kukuryku", za siedem lat emitowania utworu dostał 1,6 tys. zł. Według szacunków, powinien otrzymać 150 tys. zł. Gryczyński do dziś nie może się doprosić wyjaśnienia od ZAiKS, co się stało z jego pieniędzmi. To, że rozliczeń otrzymywanych od ZAiKS nie można zweryfikować, potwierdzają "Wprost" znani twórcy. - Nie mam żadnej możliwości sprawdzenia, ile i za co mi się należy - mówi Adam Konkol, lider grupy Łzy. ZAiKS specjalnie nie wyszczególnia, za co autorzy dostają pieniądze, żeby trudno było ustalić, ile i dlaczego brakuje

Patataj, czyli kto okradł Brathanki
ZAiKS zmusza wytwórnie i dystrybutorów fonograficznych do płacenia za produkcję hologramów z logo stowarzyszenia, które muszą umieszczać na płytach, chociaż w 2003 r. UOKiK ukarał ZAiKS za takie postępowanie. Wszystko pod szczytnym hasłem walki z piractwem. Tymczasem ZAiKS sam łamie prawo i naraża twórców na straty materialne. W 2002 r. w czasie promocji płyty "Patataj" zespołu Brathanki inny zespół wydał płytę z ich piosenkami. - Jej okładka była łudząco podobna do oryginału - opowiada Zbigniew Wawak, adwokat Brathanków. Wielu dało się nabrać. Okazało się, że ZAiKS sprzedał firmie Digi Pres licencję na wykonywanie tych utworów za jedyne 2329 zł. Z tego Brathanki otrzymały 835 zł. UOKiK ukarał ZAiKS za stosowanie praktyk monopolistycznych. ZAiKS nic sobie nie robi z kar i, podpisując umowy z nadawcami, wpisuje klauzulę, że nie zawrą oni indywidualnych umów z twórcami. To oczywiste złamanie prawa potwierdził w rozmowie z nami prezes ZAiKS Edward Pałłasz, uzasadniając, że chodzi o "obronę interesów twórców", którzy, działając samotnie, dostawaliby mniej od nadawców, niż im się należy

Publiczne odtwarzanie muzyki jest w Polsce najdroższe na świecie
Talerze przykręcone do stołu i sztućce na łańcuchach - tak Stanisław Bareja pokazał polską rzeczywistość końca lat 70. w kultowej komedii "Miś". Gdyby Bareja dziś kręcił film, w którym wyśmiewałby absurdy III RP, to pokazałby na przykład zakład fryzjerski, a w nim odbiorniki telewizyjne z kartką: "Służy do celów prywatnych. Zabrania się słuchania muzyki osobom postronnym". To nie byłaby fikcja: takie kartki wywieszają fryzjerzy, broniąc się przed zachłannością Związku Autorów i Kompozytorów Scenicznych (ZAiKS), który domaga się od nich opłat za publiczne odtwarzanie muzyki. Muzyki, za której wykorzystanie ZAiKS już raz pobrał tantiemy od telewizji. Inspektorzy ZAiKS tropią domniemane naruszenia praw autorskich nie tylko w zakładach fryzjerskich, ale również w budkach z hot dogami, w taksówkach, na studniówkach, a nawet na prywatnych weselach. Zabawa w polowanie jest opłacalna, bo publiczne odtwarzanie muzyki jest w Polsce najdroższe na świecie! Winnym jest ZAiKS, którym od lat rządzi układ z czasów PRL. ZAiKS ściąga z rynku (według własnych danych) 254 mln zł tantiem rocznie. Nikt nie wie, komu i ile zwraca. ZAiKS podlega kontroli tylko Ministerstwa Kultury, ale - jak nas poinformowano w resorcie - w takim zakresie, w jakim sam udostępni dokumentację (sic!). - ZAiKS działa nie dla twórców, a dla grupy ludzi, którzy do końca swoich dni będą z nich żyli - mówi "Wprost" piosenkarz Michał Wiśniewski. Tak naprawdę nikt nie jest w stanie ustalić, ile pieniędzy otrzymuje ZAiKS. Tomasz Bielski, menedżer znanego muzyka Michała Urbaniaka, na swojej stronie internetowej poświęconej walce z patologiami w ZAiKS szacuje, że może to być nawet 800 mln zł.

Cisza w eterze
ZAiKS jest organizacją zbiorowego zarządzania prawami autorskimi działającą na podstawie ustawy o prawach autorskich i pokrewnych z 1994 r. Stowarzyszenie chroniące prawa autorskie może założyć każdy. W praktyce ZAiKS utrzymuje monopol od czasów PRL. ZAiKS dysponuje prawami autorskimi do większości repertuaru zagranicznych i polskich twórców.
Najbardziej łupione przez ZAiKS są prywatne radia. Wygórowane stawki były gwoździem do trumny dla wielu lokalnych stacji (ze 120 przetrwało tylko 40). Od Pomorskiej Stacji Radiowej w Szczecinie ZAiKS żądał więcej, niż wynosiły jej przychody. Skutek był taki, że stacja utraciła koncesję."

Damianos115 
Monitorowiec

Nagłośnienie: FOH-7kW MON-2,4kW
Oświetlenie: 14kW
Wysłany: 2010-10-15, 11:12   

carlo-c4 napisał/a:
Damianos115, powoli jeszcze raz tantiemy zawsze opłaca organizator imprezy ( wg zapisu w umowie) ty masz posiadac oryginalne nośniki i to wszystko . Nie wpierdzielaj się w żadne licencje . Wg dyrektywy unijnej a My jesteśmy w Unii możemy kopiowac własne płyty tylko i wyłącznie dla własnego użytku jeśli posiadamy oryginał i możemy go przedstawic na żądanie , bez udostępniania osobom trzecim .

oto mi chodziło :) licencji nie potrzebuje bo DJ-em nie jestem. Dzięki chłopaki za pomoc.

Gandalf_Szary 
To ja skoczę po piwo

Wysłany: 2010-10-15, 14:27   

Damianos115 napisał/a:

oto mi chodziło :) licencji nie potrzebuje bo DJ-em nie jestem.

To nie ma większego znaczenia.

1. Zaiks płaci organizator.
2. Ty masz grać z oryginalnych nośników.
3. Jeżeli cokolwiek masz skopiowane teoretycznie masz mieć licencję (tą za 2k) . Licencja umożliwia przeniesienie muzyki z legalnych nośników na twardy dysk, pendrive'a. (i nic więcej)
4. Jeżeli masz legalnie kupione MP3 masz mieć dowód zakupu.

I tyle. Prosta sprawa.

kardal 
Estradowiec - oaza spokoju

Zaproszone osoby: 1
Nagłośnienie: Nie lubię poniedziałku
Oświetlenie: Ciemność..widze ciemność
Wysłany: 2010-10-16, 16:32   

Gandalf_Szary napisał/a:
Jeżeli cokolwiek masz skopiowane teoretycznie masz mieć licencję (tą za 2k) . Licencja umożliwia przeniesienie muzyki z legalnych nośników na twardy dysk, pendrive'a. (i nic więcej)

Niekoniecznie Prawde mówiąć ta licencja pozwala odtwrzac muze z innych niz legalne nośniki (generalnie dotyczy dj-ów w dyskotekach) Co do grania w przewach na imprezach plenerowych to raczej wszystko zawarte jest w umowie organizator-ZAiKS

carlo-c4 
Stagehand - to brzmi dumnie

Nagłośnienie: 600 W EVM
Wysłany: 2010-10-16, 18:19   

Gandalf_Szary, kolego czy Ty jesteś naiwny czy jaki ?! Żadnej licencji nie potrzebujesz jeśli masz oryginalną płytkę w domu a najlepiej na imprezie chociażby w samochodzie podczas kontroli to możesz sobie materiał z danej płyty nagrac skopiowac na cokolwiek (nawet na kasetę z najlepszym disco polo teściowej :mrgreen: ) pod warunkiem że będziesz wykorzystywał to tylko Ty a nie osoby trzecie czyli nie kopiujesz udostępniasz innym.

14SoundSX 

Ostrzeżeń:
 1/10/11
Wysłany: 2010-10-16, 18:27   

Czyli wystarczy kupić orginalną kasetę audio (są tańsze od płyt CD) z certyfikatem np.zespołu BOYS a żeby nie tracić jakości podczas przegrywania ściągnąć te same piosenki z internetu.
Tako jest legalne?

Damianos115 
Monitorowiec

Wysłany: 2010-10-16, 18:28   

na to wygląda :P

[ Dodano: 2010-10-16, 19:31 ]
A powiedźcie mi jeszcze taką rzecz znalazłem opakowanie od płytki i słuchałem w internecie fajna teraz nie wiem gdzie płytka... mogę pobrać obraz z internetu i nagrać?

Gandalf_Szary 
To ja skoczę po piwo

Wysłany: 2010-10-17, 12:11   

Skopiować sobie możesz. Do użytku domowego. Nawet bez licencji. Problem się zaczyna, gdy chcesz to publicznie odtworzyć, a o to kolega zdaje się pyta.

carlo-c4 napisał/a:
Gandalf_Szary, kolego czy Ty jesteś naiwny czy jaki ?! Żadnej licencji nie potrzebujesz jeśli masz oryginalną płytkę w domu a najlepiej na imprezie chociażby w samochodzie podczas kontroli to możesz sobie materiał z danej płyty nagrac skopiowac na cokolwiek (nawet na kasetę z najlepszym disco polo teściowej :mrgreen: ) pod warunkiem że będziesz wykorzystywał to tylko Ty a nie osoby trzecie czyli nie kopiujesz udostępniasz innym.

[ Dodano: 2010-10-17, 13:14 ]
" Jaki nośnik jest legalny?

Odtwarzanie muzyki na imprezie nie mającej charakteru prywatki, a w szczególności jeśli odtwarzający inkasuje za to wynagrodzenie, dozwolone jest wyłącznie z legalnych nagrań, tj. nagrań nabytych w zgodny z prawem sposób. O ile do użytku prywatnego można wykorzystać zrobioną z oryginalnej płyty kopię, o tyle odtwarzanie tej kopii publicznie będzie już przestępstwem. Podobnie jest z odtwarzaniem z innych nośników: pen-drive’a, odtwarzacza MP3 czy z dysku twardego laptopa. Korzystanie z tych nośników wymaga uzyskania zgody uprawnionych do tej muzyki autorów, artystów i producentów.

Dlatego też, nie mając licencji na korzystanie z kopii, legalnie na imprezie grać można tylko z oryginalnych, legalnych nośników, lub z zakupionych w internecie nagrań, o ile licencja udzielona przy ich sprzedaży nie zawiera ograniczeń dotyczących publicznego odtwarzania. "

djpear 
Realizator FOH

Nagłośnienie: 10kW KV2 ES
Ostrzeżeń:
 1/10/11
Wysłany: 2010-10-17, 16:34   

Gandalf_Szary napisał/a:
Dlatego też, nie mając licencji na korzystanie z kopii, legalnie na imprezie grać można tylko z oryginalnych, legalnych nośników, lub z zakupionych w internecie nagrań

Nieprawda :!: Wielu djów kopiuje swoje oryginalne płyty na CDR i z tych kopii gra! Można grać z tzw kopii zapasowych, pozwala to uchronić oryginalny nośnik od jego zniszczenia i zużycia. Jednak w przypadku kontroli trzeba okazać legalny nośnik, gdy dj nie ma ich przy sobie, walizka jest plombowana i kontrola odbywa się w domu, wtedy ryją wszystko :) Był już temat o licencjach dla dj :wink:

Gandalf_Szary 
To ja skoczę po piwo

Wysłany: 2010-10-17, 17:04   

djpear napisał/a:
Wielu djów kopiuje swoje oryginalne płyty na CDR i z tych kopii gra!

Wielu kierowców też jeździ po pijaku....

djpear napisał/a:
pozwala to uchronić oryginalny nośnik od jego zniszczenia i zużycia.

Tylko prawo na to nie bardzo pozwala. Taka przynajmniej jest wykładnia ZPAV

djpear napisał/a:
Jednak w przypadku kontroli trzeba okazać legalny nośnik, gdy dj nie ma ich przy sobie, walizka jest plombowana i kontrola odbywa się w domu, wtedy ryją wszystko :)

Tu najwięcej zależy od "widzimisię" kontrolującego. Jeżeli trafisz na kogoś normalnego - być może. Jeżeli trafisz na kogoś trzymającego się litery prawa - nie bardzo. A przepisy są dość jasne. Publicznie odtwarzać kopii nie można.

Zresztą trudno mi sobie to wyobrazić... masz w walizce 1000 płyt na CDR. 1000 płyt oryginalnych w samochodzie. I co? Panowie siedzą i porównują czy na pewno wszystko jest też w oryginale? Rozrywka na sobotni wieczór? :-)

dziub-dziub 
Lord Dziuku Dziub Padawan

Zaproszone osoby: 2
Nagłośnienie: DK: FOH:6kW MON: 2kW
Wysłany: 2010-10-17, 19:56   

A ja się tylko zastanawiam czy dożyję czasów, że ktoś się tym złodziejskim organizacjom dobierze do tylka...

daniello 
Zaczynam zwijać kable

Nagłośnienie: duże
Oświetlenie: ładne
Wysłany: 2010-10-17, 21:00   

dziub-dziub napisał/a:
A ja się tylko zastanawiam czy dożyję czasów, że ktoś się tym złodziejskim organizacjom dobierze do tylka...

Nie masz szans !!! To trochę taka organizacja jak o. dyrektor z turonia.

B.Sliwa 
Umiem zwijać kable

Ostrzeżeń:
 1/10/11
Wysłany: 2010-10-18, 08:22   

No dokładnie czekam na czasy kiedy ktoś skontroluje te organizacje bo PZPN to przy nich cienkie bolki są....

jon-x 
ESTRADOWIEC

Nagłośnienie: hk linear5, smart
Ostrzeżeń:
 1/10/11
Wysłany: 2010-10-18, 18:22   

dziub-dziub napisał/a:

muzyka to towar luksusowy jak wódka czy fajki

jak nie chcesz, to nie handluj nim - nie będziesz musiał płacić... proste

carlo-c4 

Wysłany: 2010-10-18, 20:15   

Koledzy a ja bym sobie życzył aby taka organizacja jak zaiks stała się przydatna , strasznie mnie to wku....a jak mam dwie walizki orginałów za które zapłaciłem a inny młodszy kolega ma pełnego UDGa cdrów i dostaje taką samą kaskę albo za imprezkę albo niższą i też się cieszy bo koszty płyt ma znikome.

Damianos115 
Monitorowiec

Wysłany: 2010-10-19, 06:22   

w większości młodsi ludzie tak robią :) mam kilku kolegów którzy mają walizke płytek CDR i co? biorą kasę mniejszą niż ja i grają. ale czekam :) do czasu.

djbartez 
Rozwinę pytę

Nagłośnienie: 3kW
Wysłany: 2010-10-19, 08:23   

Dlatego trzeba być konfidentem i podpier... ich. Innej opcj niestety nie ma żeb wyczyścić sobie rynek.

dziub-dziub 
Lord Dziuku Dziub Padawan

Zaproszone osoby: 2
Nagłośnienie: DK: FOH:6kW MON: 2kW
Wysłany: 2010-10-19, 08:28   

Jon ja nie mam nic przeciwko tantiemom i sprawnie działającej tego typu organizacji do póki oddaje artystom to co im się naprawdę należy

carlo-c4 

Wysłany: 2010-10-19, 08:58   

Karol, większośc kolegów którzy są w branży dłużej mają zarówno lepszy sprzęt jak i płytoteki po prostu dorobili się i wiedzą że o to trzeba dbac bo daje im pieniążki , a młodsi koledzy są szalenie ambitni ale...
djbartez, wg mnie takie zagrywki są nie fair , od tego jest zaiks , takimi zagrywkami można sobie zepsuc wiele kontaktów znajomości itp.

jon-x 
ESTRADOWIEC

Nagłośnienie: hk linear5, smart
Ostrzeżeń:
 1/10/11
Wysłany: 2010-10-19, 09:13   

dziub-dziub napisał/a:
Jon ja nie mam nic przeciwko tantiemom i sprawnie działającej tego typu organizacji do póki oddaje artystom to co im się naprawdę należy

moi znajomi dostają kasę od tych organizacji i są zadowoleni

Odpowiedz do tematu