Estradowiec.pl - Nagłośnienie i Estrada - Wortal sprzętu Pro Audio Strona Główna

Ogłoszenie 
Eventroom.pl

Poprzedni temat «» Następny temat
Autor Wiadomość
Początki bez działalności i opłat na zaiks?
lukaszk 
Noszę już kejsy

Nagłośnienie: EV + LDM
Oświetlenie: Trochę LEDów...
Wysłany: 2011-08-20, 23:06   

tomcio.gr napisał/a:
lukaszk napisał/a:
a np ZAIKS vatowcem nie jest. Czyli co najwyżej w koszty działalności.

http://www.zaiks.org.pl/aktualnosci,wazne

A to nowość...

Ciekawe jak to się ma do ceny licencji DJskiej...

jaśmar 
Patrz i się ucz

Ostrzeżeń:
 1/10/11
Wysłany: 2011-10-27, 17:29   

Ok Panowie. Powoli granie dla znajomych już nie wystarcza, bo wszystko kosztuje i trzeba by coś zarobić. Żeby dalej robić to co się lubi. Więc mam pytanie, jaka forma działalności i opłat ZAIKS jest najkorzystniejsza dla nas, czyli dla zespołu muzycznego?

kardal 
Estradowiec - oaza spokoju

Zaproszone osoby: 1
Nagłośnienie: Nie lubię poniedziałku
Oświetlenie: Ciemność..widze ciemność
Wysłany: 2011-10-28, 09:55   

Ryczałt jest najlepszy ale nie masz kosztów Jak Ci to wystarczy to nie jest problem z prowadzeniem Poza tym zanim zaczniesz z ZAIKSem to zastanów się nad formą odpowiedzialności z odtwarzany materiał muzyczny CZy nie lepiej tak skonstruować umowę że opłaty za prawa autorskie ponosi organizator imprezy :?:

ARNE 
Asystent FOH/MON

Nagłośnienie: Bayor Audio DA208,BP12FH
Oświetlenie: Scantech 400,Studio Due Shark 150,250
Ostrzeżeń:
 1/10/11
Wysłany: 2011-10-28, 21:53   

Tylko czy można tą działalność podciągnąć pod ryczałt :?:

vertige 
Aspirant d/s smyczy

Nagłośnienie: 2x1,3kW
Oświetlenie: kolorowe ;p
Wysłany: 2011-11-05, 14:55   

Cytat:
Przedsiębiorca, u którego przewidywana wartość sprzedaży nie przekroczy w roku podatkowym 50.000 zł może wybrać zwolnienie od podatku VAT i tym samym nie będą ciążyły na nim obowiązki podatkowe związane z tym podatkiem. Jeżeli przedsiębiorca rozpoczyna działalność w trakcie roku, limit 50000 zł ustala się w proporcji dni do końca roku. Przykładowo, przedsiębiorca który rozpoczyna działalność 1 kwietnia 2008 r. może zostać zwolniony z VAT jeżeli wartość jego sprzedaży w 2008 r. nie przekroczy:

50.000 x 275 (liczba dni do końca roku)/366 = 37.568,31 zł

A tutaj: faq ifirma w pkt. 10 znajdziesz listę, jakie rodzaje działalności mogą być zwolnione z VAT

tomigram 
Aspirant d/s smyczy

Nagłośnienie: 2,6kW
Wysłany: 2012-10-27, 22:52   

Natan14 napisał/a:

1. Uzyska wszelkie licencje, zezwolenia, upoważnienia, które należy otrzymać na
przeprowadzenia imprezy zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa.

i wszystko - ja zawsze zwalam sprawę na organizatora = zleceniodawce - nawet w przypadku kiedy zleceniodawca wystawia mi umowę do podpisania w której to ja mam być ,,organizatorem''. W tym wypadku doszło nawet do tego ze sam zmieniłem umowę i powiedziałem że tylko taką akceptuje. Przeważnie argumentem jest ,, a ja wiem co za rodzaj muzyki będziecie puszczali na moim sprzęcie i jaki macie SCENARIUSZ wydarzenia'' - bez zająknienia podpisują...

Luke15 
Monitorowiec

Nagłośnienie: Dr_Aus
Oświetlenie: 4,5kW
Ostrzeżeń:
 2/10/11
Wysłany: 2012-10-28, 02:14   

Z tymi imprezami masowymi czy nie - nie ma to znaczenia dla tej instytucji.

Ważne jest czy jest to impreza otwarta czy zamknięta - każda impreza otwarta powinna posiadać opłacony ZAiKS natomiast impreza zamknięta może być nawet na 300 osób i nie podlega takim opłatom - są to słowa Pani z tej że instytucji. Do imprez zamkniętych należą między innymi imprezy szkolne, urodzinowe, rodzinne i tak dalej... i te nie podlegają takim opłatom.

Zaś co do Dj'a to również nie ma on żadnego obowiązku wykupienia licencji Dj'skiej - bez licencji też musi grać, ale tylko z oryginalnych nośników. Jeżeli chce te nośniki skopiować, musi mieć już taką licencję (bezsens według mnie). Tak jak ktoś wyżej podkreślił, mając takową licencję nie musimy okazywać się oryginałami podczas kontroli i wiele osób wykorzystuje to do grania z piratów - jednakże, osoba przeprowadzająca taką kontrolę, może zażyczyć sobie okazanie się oryginałami i ma do tego prawo, a my musimy te oryginały okazać.

Ja w umowie zawsze podkreślam że to zleceniodawca jest zobowiązany do uiszczenia wszelkich opłat, natomiast ja zapewniam oryginalność nośników z odtwarzaną muzyką i mam problem z głowy.

wyrokulicy1 
Noszę już kejsy

Nagłośnienie: Dużo watów CCCP
Oświetlenie: Dużo mrygadełek z CHRL
Ostrzeżeń:
 1/10/11
Wysłany: 2012-10-28, 09:18   

Luke15 napisał/a:
Z tymi imprezami masowymi czy nie - nie ma to znaczenia dla tej instytucji.

Ważne jest czy jest to impreza otwarta czy zamknięta - każda impreza otwarta powinna posiadać opłacony ZAiKS natomiast impreza zamknięta może być nawet na 300 osób i nie podlega takim opłatom - są to słowa Pani z tej że instytucji. Do imprez zamkniętych należą między innymi imprezy szkolne, urodzinowe, rodzinne i tak dalej... i te nie podlegają takim opłatom.

Zaś co do Dj'a to również nie ma on żadnego obowiązku wykupienia licencji Dj'skiej - bez licencji też musi grać, ale tylko z oryginalnych nośników. Jeżeli chce te nośniki skopiować, musi mieć już taką licencję (bezsens według mnie). Tak jak ktoś wyżej podkreślił, mając takową licencję nie musimy okazywać się oryginałami podczas kontroli i wiele osób wykorzystuje to do grania z piratów - jednakże, osoba przeprowadzająca taką kontrolę, może zażyczyć sobie okazanie się oryginałami i ma do tego prawo, a my musimy te oryginały okazać.

Ja w umowie zawsze podkreślam że to zleceniodawca jest zobowiązany do uiszczenia wszelkich opłat, natomiast ja zapewniam oryginalność nośników z odtwarzaną muzyką i mam problem z głowy.

To prawda co pisze kolega Luke15? Czyli pod te imprezy zamknięte podchodzą wszelkie imprezy na które osoby są zapraszane z listy tzn sylwestry, urodziny, wesela, bale rocznicowe, szkolne, 18, imieniny, urodziny etc? Sam nie jestem DJ ale może taka wiedza przyda się aby inni uniknęli nie potrzebnych kosztów (oczywiście nie łamiąc prawa-oryginalne nośniki/mp3 zakupione)

tomigram 
Aspirant d/s smyczy

Nagłośnienie: 2,6kW
Wysłany: 2012-10-28, 09:34   

Luke15 napisał/a:
Do imprez zamkniętych należą między innymi imprezy szkolne, urodzinowe, rodzinne i tak dalej... i te nie podlegają takim opłatom.

Moja zona pracuje w szkole i jakieś 3 tygodnie temu Zaiks skasował ich za radyjko w sekretariacie jako tło 5zl/miesiecznie :D oraz za radyjka które służą do odtwarzania piosenek dla dzieci, cd z książek nauki oraz za system multimedialny w sali multimedialnej gdzie maja być ,,imprezy szkolne'' wiec ... proszę to sprawdzić...

Pawelo 
Niczego nie dotykam

Nagłośnienie: 2,4 kW
Oświetlenie: PAR LED 64, revo II
Wysłany: 2012-10-28, 10:08   

Nie wiem jak wygląda kwestia "radyjka" w sekretariacie ale cała reszta opisywana przez tomigram, jest zwolniona od opłat ZAiKS. Link do artykułu na ich stronie: http://zaiks.org.pl/192,0...osci_w_szkolach

Luke15 
Monitorowiec

Ostrzeżeń:
 2/10/11
Wysłany: 2012-10-28, 10:13   

Radyjka w szkołach mogą być interpretowane jako dodatkowy luksus dla nauczycieli aby tym się przyjemniej pracowało - już mówiłem, że ta instytucja jest śmieszna. Tak samo w salonie fryzjerskim czy barze - radio to już rarytas, bo dzięki niemu obroty takowego lokalu są "znacznie większe" i należy opłacać ZAiKS.

Sam kiedyś słuchałem wywiadu z Panią pracującą w ZAiKS'ie i wypowiadała się ona wyraźnie, że instytucja ta ściąga nieraz opłaty nie zgodnie z prawem i trzeba się pilnować oraz walczyć o swoje. Po drugie, bez nakazu na taką imprezę nie wolno im wejść.

wieslawb 
Stagehand - to brzmi dumnie

Nagłośnienie: 8kW
Wysłany: 2012-10-28, 10:26   

Luke15 napisał/a:
Po drugie, bez nakazu na taką imprezę nie wolno im wejść.

U nas , na sylwestrową potupajkę wysłali policję.
Wiem, że ZAIKS wysłał pisemko z prośbą, o sprawdzenie, czy impreza zgłoszona i kasa wpłacona.
Pan niebieski poprosił tylko organizatora o dowód wpłaty.

WIESIOSOUND Hi Hi ;-)

Nie polemizuj z idiotą - najpierw sprowadzi Cię do swojego poziomu, a później pobije doświadczeniem...

Volt 
Realizator FOH

Nagłośnienie: 1800
Oświetlenie: 3x 23W w pokoju
Wysłany: 2012-10-28, 11:28   

ale jak se robie 18 z kolegami na wiejskiej sali to też mam płacić zaiks, z tym to zawsze są problemy, sołtys nam kazał opłacać zaiks nawet jak robiliśmy karałoke

kardal 

Wysłany: 2012-10-28, 12:20   

Jeśli jest to impreza zamknięta to raczej nie. (no chyba że jesteś "zawodowym" grajkiem, masz zgłoszoną działalność, odprowadzasz podatki zusy-srusy i inne daniny to lepiej zapłacić a do ceny usługi dobić koszt opłat praw "autorskich". Nawet nie wiecie skąd ZAIKS i inne tego typu organizacje czerpią dane o osobach/firmach organizujących (grających) muzykę w jakiejkolwiek postaci

djheniuu 
Realizator FOH

Nagłośnienie: milion ALLEGROWATÓW
Wysłany: 2012-10-28, 12:28   

US z niewielkigo miasta niedaleko Warszawy wzywał na rozmowę te panie, które zmieniały nazwisko z powodu ślubu żeby doniosły kto i jaką usługę wykonywał w związku z ich weselem... Nie wiem jak się to skończyło poza kontrolą w pewnej restauracji.

Luke15 
Monitorowiec

Ostrzeżeń:
 2/10/11
Wysłany: 2012-10-28, 13:55   

[edit]
Ostatnio zmieniony przez Luke15 2012-10-28, 23:03, w całości zmieniany 1 raz  

bartek3033 
Zapnę wtyczki

Nagłośnienie: Mackie HD, HK EPX, SRM450
Ostrzeżeń:
 1/10/11
Wysłany: 2012-10-28, 15:05   

Luke piszesz o imprezach zamkniętych. Wychodzi na to że wesele też jest takim typem, a mimo to z tego co wiem, na weselach prawie zawsze każdy oplaca tych złodziei.

kardal 

Wysłany: 2012-10-28, 15:05   

A taka "osiemnastaka" to nie jest publiczne odtwarzanie :?: :?: :?: Ludzie co wy za głupoty piszecie. Wystarczy ze ktoś podp*******li do US czy ZUS i macie pozamiatane (mówię o dj-ach i wszystkich innych którzy "grają" takie imprezy). Czasem interwencja policji (bo jacyś dwaj uczestnicy imprezy nie potrafili się dogadać i postanowili załatwić sprawę po męsku) i już jest porobione. Jak widać znawców tematu jest wielu..................

Skoro organizator wesela jest zobligowany do opłacenia ZAIKS-u sraiksu czy innego złodzieja bo tak mówi ustawa to tak samo tyczy się to organizatora takiej "osiemnastki" czy innej "zamkniętej" (według was) imprezy.
Odtwarzanie publiczne jest prezentowaniem materiałów objętych ochroną praw autorskich (lub nie - tych nie wolno odtwarzać według ustawodawcy publicznie w ogóle) ma miejsce w momencie gdy odbiorcami jest zorganizowana grupa osób. Naprawdę wierzcie mi żenieznajomość przepisów nie zwalnia od odpowiedzialności
Ostatnio zmieniony przez kardal 2012-10-28, 15:11, w całości zmieniany 2 razy  

Luke15 
Monitorowiec

Ostrzeżeń:
 2/10/11
Wysłany: 2012-10-28, 15:16   

[edit]
Ostatnio zmieniony przez Luke15 2012-10-28, 23:03, w całości zmieniany 1 raz  

kardal 

Wysłany: 2012-10-28, 15:31   

Mylisz dwie sprawy. Chrzciny to nie impreza z racji organizacji taneczna (chociaż ostatnio różne udziwnienia się spotyka w tej materii) Słuchanie w domu to słuchanie indywidualne które nie ma na celu prezentacji materiału chronionego szerszemu gronu (do takich na pewno nie zaliczają się domownicy i osoby przebywające za zgodą właścicieli/właściciela domu/mieszkania.

Spróbuj ruszyć jakkolwiek kler.

Odpowiedz do tematu